Jump to content

Feng Shui'ye Göre Evinizin Bölümleri Nasıl Olmalı?


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

FUNDA CEYHAN

 

Kesinlikle aydınlık ve yalnız yaşasanız bile size her gün aynı tazelikte 'hoşgeldin' diyen bir yer olmalıdır. Girişte ayna kullanımı, girişe göre değişir. En çok merak edilen bu konu, sıkışık koridorların en sonunda giriş kapıları olan evler için farklı sonuçlara gebedir. Bitki, en çok sevilen renk, en çok sevdiğiniz resim gibi sevgi, beğeni hissinizin en yüksek olduğu eşyalarınızla kendinizi karşılayabilirsiniz. Aksesuarların varlığı giriş için önemlidir. Aşırıya kaçmamak kaydıyla, aksesuarları hoş geldin tipi seçmekte ve bir yığın oluşturmamasını sağlamakta fayda var. Bunun için duvarları kullanmak, ayakaltında yer kaplamalarını engellemek önemli. Girişin geniş olmasını sağlarsanız tabii en önemli adımı o zaman atmış olursunuz. Giriş gibi yerlerde, benim şekerli renkler dediğim, sıcak tonları tercih etmek, içinde sarı katılarak tonu değiştirilmiş renkler kullanım olarak daha uygun olur. Soğuk renklerden uzak durun. Unutmayınız mavinin de soğuğu ve sıcağı vardır.

Mutfak

Sağlık üçgeni denilen, buzdolabı, eviye ve ocak arasında hareket etmekte olan kişiyi bu üçlüyü en kolay şekilde kullanmasını sağlayacak olan bir üçgenimiz vardır. Bunu koruyacağınız bir tezgah sistemi kurduysanız, işiniz çok kolaydır. Tezgah üzerinden en az 60 santimetre sağlıklı mesafe sonrası başlayan üst dolapların hemen altında tezgahı aydınlatan gizlenmiş aydınlatma armatürlerine kesinlikle önem vermelisiniz. Keskin gölgelere neden olan tavan aydınlatmaları, tezgaha bedeninizin gölgesinin düşmesine neden olur ve size mutfak kazaları konusunda davetiye çıkarır. Işık, yemeklerin renklerini doğru göstermelidir. Öyle ki, yanlış bir renk seçimi, bozuk bir eti size fark ettirmeyebilir. Kapıya arkası dönük olarak çalışmamayı önersek de sosyal konut bilinciyle yapılmış pek çok mutfak olduğunu ve bunların da 8 metrekareyi zar zor aştığını hatırlarsak, bu önerilere pek çok kişi umutsuz bakacaktır. Önemli olan kapıdan önce, içeride sağlık üçgeninin ve ışık kalitesinin doğru çalışıp çalışmadığıdır.

Oturma odası

Yemek, uyku ve genel misafir toplantıları haricinde yalnız veya birden fazla kişi olarak vakit geçirilen bu alan, genellikle televizyonla şenlendirilir ve çoğu zaman televizyon odası olarak kullanılır. Evin genel kültürüne göre değişkenlik gösteren bu odada, ne kadar kaldığınız ve günün hangi saatleri vakit geçirdiğiniz çok önemlidir. Geceleri evinizde bu odada oturuyorsanız, aydınlatma; gündüz tüm gün kendinizi bu odada oyalayacak bir şeyler bularak avutuyorsanız pencereden gelen ışık, ayrıca ferah renkler kullanmak çok önemli olacaktır. Koltukların odanın büyüklüğüyle doğru orantılı olması ve gereğinden fazla büyük olmamasına gayret edilmesi gereklidir. Takım olarak koltuk alma bilincinden uzaklaşmak gereklidir. Ne gerekiyorsa onu mekanda barındırmalısınız. Dolaylı aydınlatma tercih edilirse, ambiyans daha iyi yakalanır.

 

Çalışma odasında kapıya arkanızı dönmeyin

EĞER güncel bir şeyleri takip ediyorsanız, belki bir de küçük bir televizyonunuz ve bir de müzik setiniz var. Bunlar hepsi artık son derece küçük boyutlarda oldukları için kapladıkları alan adına endişemiz yok. Ancak Feng Shui'ye göre bazı kurallarımız var ki, pencere ve kapı arasındaki bir alanda masa koyup çalışmıyoruz. Odanın duvarlarının kesintisiz olduğu tarafa doğru saklanmayı ve kalan alanı izleyecek şekilde oturmayı tercih ediyoruz. Sağ ve sol elinizi kullanıyor olmanıza göre, pencereyi sağınıza veya solunuza alabilirsiniz. Fakat çalışırken, kapıya arkanız dönük olmaması sağlıklı bir beden chi'si için son derece önemlidir. Hem masa üzeri hem de oda için aydınlatma tercih edildikten sonra, her birinin ayarlanabilir olmasının sağlanması gereklidir. Mekanın element gerekliliğine göre, masa cam da, ahşap da tercih edilebilir. Çalışma odalarında metalik etkileri tercih etmiyoruz. Metalin soğukluğu bazen element olarak gerekse de bunları renklerle organize etmeye çalışıyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...