Jump to content

Ayna Karşısındaki Kız - Pablo Picasso


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

15181521472_fcec8ab85d_o.jpg

 

Ayna Karşısındaki Kız adlı bu resim Picasso'nun genç metresi Marie-Thérèse Walter'i resmediyor. 1930'lu yılların başlarında Picasso'nun gözde resim konularından biri olan Walter'in bu resimdeki beyaz haleli ve yumuşak lavanta pembesiyle renklendirilmiş profilinde sakin ve huzurlu görünüyor. Ama bu profil, yüzünün daha kaba bir şekilde resmedilmiş karşıdan görünümüyle birleşiyor. Bu karşıdan görünüm ay gibi hilale benzemekle birlikte, aynı zamanda da güneş gibi yeğin bir şekilde sarı. Yüzün bu karşıdan görünümü aynı zamanda "makyajlı"; dudaklar kırmızıya boyanmış ve göz kenarları yeşille gölgelendirilmiş. Belki de resim Walter'in gündüz-benliğini ve gece-benliğini, hem sükunetini hem de canlılığını, ama aynı zamanda da masum bir kızdan kendi cinselliğinin farkındaki dünyevi bir kadına dönüşümünü ima ediyor.

Bu resim aynı zamanda geleneksel kendini beğenmişliğin karmaşık bir çeşitlemesi -- bir kadının sureti kendi ölümlülüğüyle yüzleşiyor ve onu bir ölünün başı olarak yansılıyor. Sağ tarafta, ayna yansıması kızın ruhunun, geleceğinin ve kaderinin doğaüstü bir röntgenini imliyor. Yüzü karanlık, gözleri yuvarlak ve boş, ve son derece kadınsı olan bedeni çarpılmış ve bükülmüş. Daha yaşlı ve daha kaygılı görünüyor. Kız, sanki farklı "benliklerini" birlemek istermişçesine yansımaya doğru uzanıyor.

Arkadaki baklava örüntülü duvar kağıdı, Picasso'nun sıklıkla kendini özdeşleştirdiği, commedia dell’arte'nin komik karakteri olan Soytarı'nın [Harlequin] kostümünü hatırlatıyor. Böylece sanki Picasso kızın psişik ve fiziksel dönüşümlerinin sessiz tanıklığını yapıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...