Jump to content

Mavi Sirk - Marc Chagall


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

10852453746_8479ac549f_o.jpg

 

Marc Chagall (1887-1985) o yıllarda Rus Çarlığının bir parçası olan Belarus'ta doğmuş Yahudi bir ressamdır. Yirminci yüzyılın önde gelen ressamlarından biri olarak modern sanat hareketi içerisinde yer almıştır. Chagall Belarus halk yaşamından esinlenmiş ve Yahudi inancını yansıtan birçok Tevrat konusunu resmetmiştir. Chagall'ın yapıtları çeşitli modern sanat kategorilerine girer. Birinci Dünya Savaşı öncesinde Paris sanat dünyasındaki avangart hareketler içerisinde yer almıştır. Ne var ki yapıtları her zaman için bu hareketlerin ve Kübizm ve Fovizm gibi yeni trendlerin kıyılarında kalmıştır.

Chagall yaşamı boyunca sirk temasından esinlenmiştir. Rusya'da küçük bir çocukken köy panayırlarında gezici akrobatlardan büyülenmiştir. Paris'e yerleştikten sonra Ambroise Vollard ile birlikte sık sık sirke gider ve burada seyircilerin arasında oturarak eskizler çizerdi. Sirkin kaotik ve renkli atmosferi Chagall'ı cezbediyordu. Burada komikten trajiğe kadar yaşamın bütün yönlerinin temsil edildiğini düşünüyordu. Sirk sanatçıları tuhaf giysileri ve süslü makyajlarıyla Chagall'ın düşsel kompozisyonları için ideal karakterlerdi.

 

Künye: Mavi Sirk, 1950, Marc Chagall (1887-1985), tuval üzerine yağlıboya, 40 x 27 cm, TATE Modern, Birleşik Krallık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...