Jump to content

Fuji Dağı Eteklerinde Fırtına - Katsuşika Hokusai


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

8471151004_aacfd5b106_o.jpg

 

[h=4]Katsuşika Hokusai (1760-1849) Japon tarihinin en büyük sanatçılarından ve Japon tahtabaskı sanatının en büyük ustalarından biri kabul ediliyor. Hokusai'nin en ünlü çalışması Fuji Dağı'nın Otuziki Görünümü (Fugaku sanju-rokkei) adlı tahtabaskı serisi. 1830-1832 yılları arasında, 70 yaşının üzerindeyken yaptığı ve herbiri Fuji Dağı'nı farklı bir açıdan resmeden bu tahtabaskı resim serisi, sanatçının sonradan on resim daha eklemesiyle kırkaltı resimden oluşuyor. Sanatsal ifade yeteneği ve Fuji Dağı'nın görünümlerini bu denli farklı bakış açılarıyla sunabilmesi Hokusai'nin nasıl yaratıcı bir ressam olduğuna tanıklık ediyor.[/h] Japonya'daki en yüksek dağ olan Fuji son büyük patlaması 1707 yılında gerçekleşmiş bir yanardağ. Kendisine eskiden beri kutsal bir dağ olarak tapınılıyordu ve Hokusai'nin döneminde bütün bir Japonya'dan hacıların geldiği kutsal bir ziyaret yeri haline gelmiş bulunuyordu.

Yenilikçi ve dinamik kompozisyonlarıyla dikkat çeken Hokusai'nin en büyük özelliği hiç kuşkusuz kaydadeğer resim tekniği. Renk kullanımında hem canlı hem de duygusal olmaklığı sağlayabilen sanatçının başarısı büyük ölçüde olağanüstü çizimlerle şaşırtıcı renkleri yerli yerince biraraya getirmesine dayanıyor. Yukarıda gördüğünüz resimde Fuji Dağı Eteklerinde Fırtına adlı tahtabaskı resim, Fuji Dağı zirvesinde açık bir hava ve eteklerinde bir şimşek çakımı ile gösterilmiş. Yanardağın yumuşak yamaçları ile alttaki şimşeğin keskin ve sert hatlarının kombinasyonu karşımıza büyük yalınlıkta ve görsel güce sahip bir resim çıkarıyor.

 

Künye: Fuji Dağı Eteklerinde Fırtına, Katsushika Hokusai (1760-1849),1832, renkli tahtabaskı, 25.7 x 37.6 cm, Art Institute of Chicago, Birleşik Devletler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...