Jump to content

Las Meninas (Nedimeler)- Diego Velázquez


Önerilen Mesajlar

8342627919_853120a1fc_o.jpg

 

Las Meninas (Nedimeler), İspanyol Altın Çağı'nın önde gelen ressamı Diego Velázquez'in 1656 yılında yaptığı bir tablo. Sanatçının en ünlü tablosu olan bu eserin karmaşık ve anlaşılması zor kompozisyonu izleyici ve resmedilen figürler arasında belirsiz bir ilişki yaratıyor. Bu karmaşık yapısından dolayı Las Meninas Batı resim sanatında en çok analiz edilen eserlerden biri olageldi.

Tablo, İspanya Kralı IV. Philip'in sarayındaki büyük bir odayı gösteriyor. Resimde genç prenses Margaret Theresa'nın iki yanında nedimeleri, sol tarafta iki cüce ve önlerinde bir köpek, onların biraz arkalarında ise dadıyla koruma görevlisi yer alıyor. Sağ tarafta ise Velázquez yan tarafa doğru hafifçe eğilmiş, resimlerini yaptığı kişilere bakıyor. Bunların kim olduklarını ise arka taraftaki aynadaki yansılarından görüyoruz: kral ve kraliçe.

Las Meninas Batı sanat tarihindeki en önemli resimlerden biri olarak kabul ediliyor. Barok ressam Luca Giordano bu tablonun "resim sanatının teolojisi"ni temsil ettiğini söylerken, 19. yüzyılda Sir Thomas Lawrence bu eseri "sanat felsefesi" olarak adlandırdı.

 

Künye: Las Meninas, Diego Rodríguez Velázquez (1525 – 1569), 1656, yağlıboya, 318 cm x 276 cm, Museo Nacional del Prado, Madrid, İspanya.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...