Jump to content

İwo Jima Savaşı


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

6553215635_e96d705a0a_o.jpg

 

1942 sonlarından 1945 yılı başlarına kadar Pasifik harekat alanındaki Müttefik kuvvetler geniş okyanus savaş alanlarında ve küçük ada sahillerinde Japonlarla savaştılar. 1942 sonlarına gelindiğinde Japon İmparatorluğu en uç noktasına kadar genişlemişti, askerleri Hindistan'dan Alaska'ya kadar ve Güney Pasifik adalarındaki mevzilere saldırıyor veya ele geçiriyordu. Amiral Chester Nimitz komutasındaki Birleşik Devletler Donanması doğrudan Japon İmparatorluk Donanmasına saldırmak yerine tek tek adaları ele geçirerek ilerleme stratejisini benimsedi.

Amaç Japonya'ya giden yol üzerindeki stratejik adaları ele geçirmek ve buraları kontrol altında tutmaktı. Bu şekilde Birleşik Devletler bombardıman uçaklarını hedefe yaklaştırmak ve olası bir istilaya karşı hazır hale getirmekti. Japon askerleri adaları fiercely savundular, birçok müttefik askerini öldürdüler ve kimi zaman umutsuz son bir deneme saldırılarında intihar edercesine saldırdılar. Denizde Japon denizaltıları, bombardıman uçakları ve kamikaze saldırıları Birleşik Devletler Donanmasına ağır kayıplar verdirdi ama tek tek adaların ele geçirilmesi yoluyla ilerleyişi durduramadı.

1945 yılı başlarına gelindiğinde adım adım adım ilerleyen Birleşik Devletler kuvvetleri Japonya anakarasından 550 kilometre uzaklıktaki İwo Jima ve Okinawa adalarına kadar ilerlemişlerdi. Bu iki adadaki çatışmalarda her iki taraf da çok ağır kayıplar verdi. Sadece Okinawa'da 82 gün süren savaş boyunca yaklaşık 100 bin Japon ve 12 bin 500 Amerikan askeri öldü. Okinawa'daki çatışmalar sırasında ayrıca 40 bin ila 150 bin arasında sivilin de hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...