Jump to content

Baş Bel Boyun Ağrısı...


Renan

Önerilen Mesajlar

Baş Bel Boyun Ağrısı

 

Ağrısız insan var mıdır ? Vücudumun hiçbir yeri hiçbir zaman ağrımaz diyen yoktur her halde… insanlar en çok baş ağrılarından , boyun ağrılarından ve bel ağrılarından şikayet etmekteler…

 

Baş, boyun, bacak ve bel ağrıları, basit bir sebepten kaynaklanabileceği gibi, tümör gibi çok ciddi sorunlara da bağlı olabilir.

 

Vücudun çeşitli bölgelerinde kendini gösteren ağrılar, özellikle belli bir yaştan sonra herkesin şikayetçi olduğu problemlerdir. Bu rahatsızlıklar aklımıza bile gelmeyecek sebeplerden dolayı ortaya çıkabileceği gibi, ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Amerikan Hastanesi'nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Ender Berker, ağrıların sebepleri hakkında önemli bilgiler sundu.

 

Boyun Ağrıları

 

- Boyun ağrılarında boyunda hareket açıklığı, hareketle kola yayılan ağrı, kollarda duyu ve refleks azalması gibi bulgular boyun disk hastalıklarını düşündürmelidir. Hastaların sorgulanması ile trafik kazaları ve özellikle boyunda(kamçı darbesi) yaralanmaları ortaya çıkarılmalıdır.

 

- Basit boyun ağrıları, boyun kaslarında tetik noktalarla beraber görülen ve (Miyofasyal Ağrı Sendromu) olarak tanımlanan kas ağrılarına bağlı olabilir.

 

Baş Ağrıları

 

Baş ağrıları beyinde çok ciddi bir patolojiden, boyun kaslarının aşırı gerilmesine bağlı gerilim baş ağrıları olarak adlandırılan basit patolojilere kadar, geniş bir yelpazeyi içerir.

 

Ağrı ile beraber görme, denge bozuklukları, baş dönmesi, kusma, ağrının gece şiddetlenmesi gibi bulgular veya ağrının ani başlaması, hekim için bir alarm işareti olmalıdır. Her baş ağrısında ağrının sıklık karakteri sorularak migren olasılığı araştırılmalıdır.

 

Gerilim baş ağrılarında, hastalar boyun kaslarının sertliğinden, uzun süre aynı pozisyonda kalma ile ağrının arttığından, streslerin ağrıyı geliştirdiğinden söz ederler. Ön tanımıza uymayan klinik bulgular, ağrı beraberinde nörolojik bulgular olması halinde hasta bir nörolog tarafından değerlendirilmek üzere sevk edilmelidir.

 

Bacak Ağrıları

 

- Bacak ağrıları belde özellikle disk ve eklemlerin hastalıklarından kaynaklanabileceği gibi diz, kalça eklemlerinde kireçlenme denilen kıkırdak bozulması, sinir harabiyeti veya bel kanalında daralmaya bağlı sinir dokusunun sıkışmasından kaynaklanabilir.

 

- Dizlerde şekil bozuklukları, bir bacak boyunun kısa olması, bir bacakta incelme, bir kalçanın yukarıda duruşu not edilmeli ve hasta yürütülerek yürüme bozuklukları, topallama, hasta tarafa yük vermeden sakınma gibi bulgular gözlenmelidir.

 

- Eklem hareketinde kısıtlanma, hareketle artan ağrı ve özelikle diz ekleminde şişlik önemlidir.

 

Bel Ağrıları

 

- Bel ağrılarında hastanın tam soyunmuş şekilde muayenesi ile belde normal eğilimlerin durumu, öne kaymalar, skolyoz gözlenmelidir.

 

Lokal bel ağrısı ve bel hareketlerinde kısıtlanma dejeneratif disk hastalığını düşündürürken, ağrının hareketle artışı, bacağa yayılışı ve hareket sırasında gelişen skolyoz daha çok disk bozuklukları ve fıtıklarına işaret eder.

 

Hastaların sorgulanmasında ağrının şiddetinin giderek arttığını ve geceleri daha da şiddetlenerek hastayı uykudan uyandırdığının bildirilmesi tehlike işareti olarak kabul edilmeli ve ağrının altında iltihabi hastalık veya tümör gibi ciddi nedenler aranmalıdır. Özellikle 65 yaşı geçmiş erkeklerde yavaş başlayan ve giderek artan bu tür ağrıda öyküde prostat kanseri sorgulanmalıdır.

 

Ağrının disk patolojisine bağlı olduğunu düşündüren ilk muayene verileri ile hastada nörolojik muayene yapılmalı ve varsa felçler tespit edilmelidir.

 

Geceleri Artan Bacak Ağrılarınız var mı ?

 

Şişmanlık, duruş bozukluğu, bacaklarda şekil bozuklukları her hastada ilk anda gözlenebilen risk faktörleridir. Buna ek olarak diyabet, tiroid fonksiyonları, menopoz durumu araştırılır. Şiddetli, geceleri artan, yanma, bıçaklanma gibi duygularla beraber olan bacak ağrılarında çeşitli nedenlere bağlı sinir harabiyetleri düşünülmelidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Büyük ve Ağır Memeler Boyun Ağrısı Yapıyor...

   Büyük ve ağır memeler boyun ağrısı yapıyor   Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Muzaffer Çelik, büyük ve ağır memelerin boyun ağrısına sebep olduğunu söyledi.   Op.Dr. Muzaffer Çelik, “Büyük ve ağır memeler boyun ve omuz ağrılarına bazen bel ve baş ağrılarına neden olabilir. Vücudun normal dik duruş şekli bozularak kamburlaşma ve çirkin bir görünüme sebep olur. Ayrıca sütyenlerin askıları omuz derisinde derin izler yapabilir” dedi.   Op.Dr.Muzaffer Çelik, meme küçü

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Boyun Kaynaklı Baş Ağrısı...

   Boyun Kaynaklı Baş Ağrısı   Memorial Hastanesi Ağrı Polikliniği’nden Uz. Dr. Mehmet Çelik , pek çoğumuzu yakından ilgilendiren boyun kaynaklı baş ağrısı ve tedavi yöntemleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı.   Boyun kaynaklı baş ağrıları, bulantı ve kusma gibi belirtileri nedeniyle çoğu zaman migrenle karşılaştırılır. Bu rahatsızlık için uygulanan en etkili tedavi, ağrıyı ileten sinirlerin bloke edilmesidir.   Boyun kaynaklı baş ağrısı nedir?   Sanılanın aksine baş ağrıları her zaman bey

   , Yer: Beyin ve Sinir Sistemi Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...