Jump to content

Madam Monet ve Oğlu - Claude Monet


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

8054792497_24e506e1b1_o.jpg

 

Fransız ressam Claude Monet (1840 - 1926) Empresyonizm akımının öncülerinden ve en önemli temsilcilerinden biri. Eşi ve oğlunu küçük bir tepeciğin üzerinde resmettiği 1875 tarihli bu yapıt Empresyonizme özgü "şöyle bir göz gezdiriverme" kavramına somut bir örnek teşkil ediyor. Yapıt, güneşli, güzel bir gündeki bir gezintinin bir anlık enstantanesi duygusunu aktarmakta son derece başarılı.

Titreşen renklerin yumuşak lekelerinden oluşan fırça darbeleri bu kendiliğindenlik duygusunun oluşmasında çok belirleyici. Güneş ve rüzgarın betimlenişi de sahnedeki devinime katkı sağlıyor. Küçük bulutların nerede bitip Madam Monet'nin rüzgarda uçuşan eşarbının nerede başladığını söylemek epeyce zor. Elbisesinin sarmalanmış kıvrımları, tuval boyunca estiği farkedilebilecek rüzgarı fiziksel olarak cisimleştiriyor. Sağdan gelen güneş ışığı soldan esen rüzgarla güçlü bir karşıtlık oluşturuyor. Rüzgar ve güneş, tuvalin ortasındaki, yana yatmış otlarla başlayan, elbisenin arkasındaki beyaz parlak alanlarla bükümlenip şemsiyenin tepesine uzanan girdaplı görünümü oluşturmak üzere yekvücut olmuş.

Resim yukarıya doğru güçlü bir perspektife sahip. Aşağıdan bakış figürlerin göğün önüsıra bir silüet oluşturmalarına imkan sağlıyor ve bu da güneş ve ışığın dinamik etkisini artırıyor. Monet oğlunu badece belden yukarı resmederek ortama bir derinlik duygusu kazandırıyor. Eğer bu figürün üzerini örtecek olursanız, resim bütün derinliğini kaybeder.

Monet, figürlerini göğün önüsıra yerleştirdikten sonra onları renk ve çizgi ile sıkı sıkıya sabitlemiştir. Şemsiyenin yeşil alt tarafı bayırın yeşiliyle güçlü bir bağ oluşturur. Şemsiye sapının belirgin hattı gözü yukarıya, şemsiyenin yeşiline yönlendirir ve sonra, tıpkı bir paratoner gibi, bakan kişinin gözlerini geriye, otlarla kaplı bayırın yeşilliğine yöneltir.

Monet dönenen rüzgar, bulutlar ve ışık ile bayır arasında neşeli bir kontrast yakalamayı başarmıştır ve Madam Monet bu ikisini birleştirmektedir.

 

 

Künye: Madam Monet ve Oğlu, Claude Monet (1840–1958), 1875, tuval üzerine yağlıboya, 100 x 8 cm, National Gallery of Art, Washington D.C., Amerika Birleşik Devletleri.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...