Jump to content

Chatou'da Seine Nehri - Maurice de Vlaminck


Önerilen Mesajlar

7686655276_75057c4e0a_o.jpg

 

Fransız ressam Maurice de Vlaminck'in (1876–1958) yaşadığı dönemde, şimdi Paris'in bir banliyösü olan Chatou, Seine Nehri kıyısında küçük bir köydü. Vlaminck ve ressam arkadaşı André Derain 1901'den itibaren Chatou'da bir stüdyoyu paylaştılar ve burada "Chatou Okulu"nu oluşturdular. Parlak renkler ve kalın fırça darbeleriyle kendini gösteren resimleri Fovizm akımının habercisi oldu.

Formel bir resim eğitimi olmayan Vlaminck, resimlerinde duygularını ifade etmek için en doğrudan formları ve temel renkleri tercih etti. Parisli sanat tüccarı Ambroise Vollard'ın 1906'da resimlerini satın almasından sonra Vlaminck kendini tümüyle resime adayabildi. 1906 yılının yazını Chatou ve çevresinde geçirdi ve yukarıda gördüğünüz resim gibi resimler yaptı. Bu resimlerinde Van Gogh'un, hayranlık duyduğu son dönem ifadeci tarzındaki belirgin fırça vuruşlarına ve sezgisel boya kullanımına öykündü.

Yukarıdaki resimde sanatçı mavi ve kırmızı ana renklerini beyazla birlikte kullanarak, bunları renk lekeleri ve kıvrımları oluşturmak üzere boya tüplerinden olduğu gibi uyguladı.

 

 

Künye: Chatou'da Seine Nehri, Maurice de Vlaminck (1876–1958), 1906, tuval üzerine yağlıboya, 83 x 102 cm, The Metropolitan Museum of Art, New York, Amerika Birleşik Devletleri.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...