Jump to content

Flora - Bartolomeo Veneto


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

7494041266_a3365d04e8_o.jpg

 

Onbeşinci yüzyılın sonlarında doğan Bartolomeo Veneto, Rönesans dönemi İtalyan ressamlarındandan biri. Çeşitli İtalyan tarzlarıyla Kuzey etkilerini harmanlayan Veneto'nun resimlerinde büyük bir gerçekçilik ve ayrıntılara gösterilen olağanüstü bir dikkat göze çarpar. Yukarıda gördüğünüz, bahar tanrıçası Flora'nın adını taşıyan 1525 tarihli resim gerçekte kim olduğunu bilmediğimiz gerçek bir kadına ait. Bu kişinin sıklıkla Papa VI. Alexander'ın kötü şöhretli kızı Lucrezia Borgia olduğu söyleniyor.

Siyah arkaplan önünde sola doğru dörtte üç profilden görülen bu yarı-çıplak kadın yine de resme bakan kişiyle göz temasını koruyor. Sol göğsünü açıkta bırakan beyaz bir tunik giyen bu istisnai güzellikteki kadın yukarı doğru kaldırmış olduğu sağ elinde Flora'nın üç simgesi olan anemon, papatya ve düğün çiçeklerinden oluşan küçük bir çiçek buketi tutuyor.

Kadının alnını gösterişli bir mücevher süslüyor. Mücevherin üzerinde mavi bir ipek bant var ve saçları üzerinde mersin ağacı dalları bulunan bir örtüyle örtülmüş ve bütün bunlar bu kadının evli olduğunu düşündürtüyor. Diğer bir mücevher ise göğüsleri arasındaki bir kolye üzerinde bulunuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...