Jump to content

Çocuklarda Demir Eksikliğinin Belirtileri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çocuklarda Demir Eksikliğinin Belirtileri

 

Demir eksikliği, her yaşta en sık görülen hastalık nedenidir. Ancak en sık olarak 6 ay 24 ay arası süt çocuklarında görülür. Bunu izleyen ikinci riskli grup, adolesan denilen ergen yaştaki çocuklar ve hamilelik dönemidir. Bu durum doğurganlık yaşındaki kadınlar için geçerlidir.

 

Erkeklerde demir eksikliği görülme olasılığı daha düşüktür. Demir hastalığının en yoğun görüldüğü 6-24 ay süt çocuklarında değişik belirtiler baş gösterir. En başta iştahsızlık, uykusuzluk, huzursuzluk, çok ağlama hatta katılma nöbetleri, anneye aşırı düşkünlük gibi davranış kusurları görülür. Bunlar bazen anneyi bezdirecek boyutlara ulaşabilir. Renk solukluğu, her zaman demir eksikliğinin bir belirtisi olarak dikkat çekicidir.

 

Oyun çocuklarında demir eksikliğinin belirtileri uyumsuzluk ve arkadaşlarıyla geçinememe biçiminde görülür. Okul çocuklarında derslerde başarısızlık, özellikle matematik gibi derslerde notların düşüklüğü gözlenir. Erişkin insanlarda ise iş gücü kaybı, çabuk yorulma, yeterince çalışamama gibi belirtiler söz konusudur. Demir eksikliği akla geldiği anda, bazı kan tahlillerinin yapılması şarttır. Bu tahlillerde en basiti hemoglobin, hematoglit denilen değerler düşük bulunur. Ancak bunlarla yetinmemek gerekir. Çünkü demir eksikliği ilk başladığında, öncelikle vücudun depolarındaki demir azalır. Depolardaki demiri, ferritin denilen tahlil gösterir. Kişide gerçekten demir eksikliği olup olmadığını anlamak için ferritin dahil, demir, demir bağlama, tam kan sayımı denilen bütün testlerin yapılması ve bunların değerlendirilmesi gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çocuklarda ve ergenlerde demir eksikligi asla göz ardi edilmemeli kan degerleri düzenli olarak takip edilmelidir. Demir eksikligi olan çocuklarin sadece okul hayatlarinda degil, sosyal hayatlarinda da diger çocuklardan çok daha geride olduklari bilinen bir gerçek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...