Jump to content

Fotoğraflarla: Deniz Göçerlerinin Hayatı


Melâl

Önerilen Mesajlar

Moken Projesi, Moken Denizi Göçerleri hakkında ilgi uyandırmak amacıyla film yapımcılarının ve tasarımcıların başlattığı bir çalışma. Norveçli fotoğrafçı Sofie Olsen, Güney Doğu Asya'da Birmanya ile Tayland arasında yer alan Surin Adaları'na giderek Moken halkının yaşam biçimini belgeledi.

 

0.jpg

 

Mokenler toplayıcılık ve avcılıkla geçiniyor. Okyanus hayatı ile ilgili geniş bilgiye sahipler. Tümüyle deniz ürünlerine dayanan bir yaşam sürdürüyorlar. Bu nedenle mızrakla balık avı onlar için büyük önem taşıyor.

 

1.jpg

 

Tsunamiden sonra Mokenler deniz kıyısında numaralı kulübelere yerleştirildi. Geleneksel yaşam tarzlarını sürdüremedikleri için kültürleri giderek bozulmaya uğruyor.

 

10.jpg

 

Tsunamiden sonra Mokenler deniz kıyısında numaralı kulübelere yerleştirildi. Geleneksel yaşam tarzlarını sürdüremedikleri için kültürleri giderek bozulmaya uğruyor.

 

Mokenlerin bu yerleşim alanları turistler için çekim merkezi haline geldi. Mokenler ise yerleşik hayata geçtikleri için Batı kütüründen giderek daha fazla etkileniyorlar. Tüm fotoğraflar Sofie Olsen'in izniyle kullanmılmıştır.

 

11.jpg

 

Mokenler çok iyi dalgıçlar. Balık avlarken 20 metre derinliğe dalıp tek nefesle birkaç dakika su altında kalabiliyorlar.

 

2.jpg

 

Gözleri deniz suyu ortamına adapte olduğu için su altı görme becerileri oldukça gelişkin. Deniz dibinde ağırlık taşımadan yürüyüp karada avlanır gibi avlanabiliyorlar.

 

3.jpg

Yüzyıllar boyunca denizde yaşamlarını sürdüren bu göçer balıkçılar bugün karada yerleşik hayata ve para ekonomisine geçmeye teşvik ediliyor.

 

4.jpg

 

Mokenlerin avlanırken kullandıkları aletler el yapımı bir sepetten -bazen bunlarınyerini plastik kovalar alıyor- ve basit bir bıçaktan oluşuyor.

6.jpg

 

Balık avının geleneksel yöntemlerinden biri de yüzeyden 70-80 metre derinliğe ip salıp düzenli aralıklarla bu ipe palmiye yaprakları bağlayarak yeni eko sistemler yaratmak. Böylece buralara yerleşen küçük deniz canlılarını avlamaya gelen daha büyük balıkları yakalamak mümkün oluyor.

 

7.jpg

 

Balıkçı göçerler binlerce yıldır dış etkilere maruz kalmadan yaşadı; fakat batı kültürüne dair özlem ve hayaller genç kuşakları etkisi altına almaya başlamış.

 

8.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...