Jump to content

4 Şubat Dünya Kanser Günü


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Kanser, dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Bu oran her geçen gün artmakta, 2015 yılında kanserden ölümlerin tüm ölümler içerisinde ilk sıraya çıkacağı öngörülmektedir.

 

 

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı Başkanı Dr. Christopher Wild "Dünya Kanser raporuna göre kanser, bu nesil için toplumdaki en önde gelen sağlık sorunudur" demektedir. "Kanserin kontrolü ve önlenmesi konusunda acil tedbirler alınmaz ise sıklığı ve etkileri açısından, özellikle gelir düzeyi düşük ülkeler basta olmak üzere pek çok ülkede vahim durumlar ortaya çıkacaktır."

 

 

Bu nedenle "4 Şubat" tüm dünyada kansere yönelik bilincin ve farkındalığın artırılması amacı ile Dünya Kanser Günü olarak belirlenmiştir.

 

 

Aralık 2013 de yayınlanan "Dünya Kanser Bildirgesi"ne göre ana hedef "Kansere bağlı erken ölümlerin engellenmesiyle beraber kanser tanısı alanlarda yaşam oranlarının ve yaşam kalitesinin artırılması" dır.

 

 

Belirlenen bu hedefe ulaşabilmek için 2025' e kadar başarılması gereken alt hedefler şu başlıklar altında toplanmıştır:

• Sağlık sistemleri, kişilerin yeterli ve etkin bir kanser kontrol programına ulaşmalarını sağlayacak

• Global kanser yükünü tespit edebilmek ve ulusal kanser kontrol programlarının etkinliğini gösterebilmek açısından toplum bazlı kanser kayıt ve surveyans sistemleri geliştirilmelidir.

• Global tütün tüketimi, aşırı kiloluluk-obezite, alkol alımı, fiziksel hareketsizlik ve kanser için bilinen diğer risk faktörlerinde önemli azalma sağlanmalıdır.

• HPV ve HBV gibi kansere yol açan enfeksiyonlara karşı dünya genelinde aşılama programları

• Kansere karşı farkındalık düzeyi arttırılmalı, bu konudaki yanlış kanılar ortadan kaldırılmalıdır.

• Toplum bazlı tarama ve erken tanı programları dünya genelinde uygulanıyor olmalı, beraberinde kanserin erken tanısında önemli olan belirti ve bulgulara dair toplumların ve sağlık profesyonellerinin farkındalığı arttırılmalıdır.

• Kanser tanısında; doğru ve etkin tetkiklere, tedavide; Kaliteli-etkin çoklu tedavi seçeneklerine, gerekli ilaç ve teknolojilere, ayrıca palyatif bakım hizmetlerine dünya genelinde ulaşılabiliyor

• Kanser kontrolünün farklı alanlarında görev alan sağlık uzmanlarının yenilikçi eğitim ve uygulama olanaklarına ulaşabilirliğinin özellikle gelişmemiş ve az gelişmiş ülkelerde olmak üzere dünya genelinde anlamlı derecede artış göstermiş olması gerekmektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...