Jump to content

Göz İltihapları ve Nedenleri...


Renan

Önerilen Mesajlar

Göz iltihapları ve nedenleri

Gözün dış kısmında, dışarıdan beyaz olarak görülen kısmına tıpta konjonktiva denilmektedir. Konjoktivanın her türlü reaksiyonuna göz iltihabı yani konjoktivit denir.

 

Göz beyazının kanlanması, çapaklanması, kaşınması göz iltihabının en belirgin belirtisi olabilmektedir. Kökeninde virüs, bakteri ve alerjik materyallerin yer aldığı ve gözün beyaz kısmındaki damarlanmanın artmasıyla birlikte gözde yanma şikayetleri veren bütün olaylar göz iltihabı olarak adlandırılır.

 

Alerjik maddeler, mikrop ve virüsler göz iltihabına neden olabilir. Peki tedavisi nasıl yapılmaktadır. Göz iltihabının tedavisi mutlaka uzman bir göz doktoru tarafından yapılmalıdır.

 

Göz doktorunuz gözünüzdeki iltihabın nedenini belirlemesi ve buna göre bir tedavi yöntemi uygulaması gerekir. Mesela göz iltihabı kuru göze bağlı bir tahriş nedeniyle oluşmuş ise doktorunuz muhtemelen size suni gözyaşı tavsiye edecektir.

 

Göz alerjisine neyin neden olduğu belirlendikten sonra o yönde tedavi yoluna gidilir. Eğer gözünüzdeki rahatsızlığı önemsemez ve nasılsa geçer diye düşünürseniz gözünüzdeki sorun aylarca sizi rahatsız edebilir. Tedavi edilmeyen göz alerjileri ileride korneanın incelmesiyle meydana gelen bir göz rahatsızlığına neden olabilir. Hatta daha ciddi boyutlara ulaşıp kalıcı görme bozukluklarına neden olabilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...