Jump to content

Küçük Düşünmenin Sağ Kolu - Imkansız...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Küçük Düşünmenin Sağ Kolu - Imkansız

 

İşler uğraş gerektirir. O işleri yapamayanlara zor gelir. Yapmaya cesaret eden ve bundan zevk alan için zor değildir. Hatta bu insanlar için “zor” yoktur. Çalışan, emek veren, ileriyi gören, büyük düşünebilen insanların dünyasında zor ya da kolay diye bir kavram yer almaz. İşin şartları neyi gerektiriyorsa onu en iyi şekilde yapmaya odaklanırlar ve çıkan zorluklara katlanırlar.

 

İnandığımız zaman aklımız o şeyi yapmanın yollarını bulur ve yapar. İnanmadığımız zaman ise, neden imkânsız oluğunu ispatlamaya çalışır. Büyük düşündüğümüzde zihnimiz buna uygun gereksinimleri ortaya koyar. Küçük düşündüğümüzde ise tamamen buna ayak uydurur.

 

Büyük düşünmek tek başına başarıyı getirmeyebilir ama küçük düşünmek garantili bir başarısızlık getirecektir.

 

Küçük düşünen insan; başarılı bir insana bakıp; “Onun başarmış olması, ben de başarabilirim demek değildir.” der. Onun gözünde o işi başaran kişi bir istisnadır ve istisnalar kaideyi bozmaz.

 

Asıl böyle istisnaların yolundan gitmeli ve başaramamışları değil, başarmışları taklit etmeliyiz. Çünkü onlar sıradan olanların dışında şeyler yapmışlardır. Çünkü sürüden ayrılmayı göze almışlardır. Hatırlayın bir kişi yapmışsa herkes yapabilir. İnanç tüm potansiyelinizi ortay koymanızı sağlar. Yapamayacağınıza inanırsanız içinizdeki ateşi toprakla, suyla söndürmüş olursunuz.

 

İnsanoğlunun faklı yönleri vardır. Kötü yönlerinden biri de olumsuza olan yatkınlığıdır. Giyindiğimiz elbiseyi sekiz kişi beğensin ve biride gelip renginde, dikişinde yada deseninde bir kusur bulsun, sekiz kişiyi yok sayar o bir kişiye inanırız. Ortaya attığımız fikri on kişi onaylasın ve bir kişi itiraz etsin, biz o itiraz edenin söylediklerine takılır ve fikrimizden uzaklaşmaya başlarız. Nedeni ise mükemmele giden yolun bu olduğuna dair yanlış olan inancımızdır.

 

Başarı hikayelerinden çok başarısızlık hikayeleri bizi etkiler. Başardıklarımızdan çok başaramadıklarımız rüyalarımızı meşgul eder. Büyük düşünmenin önündeki büyük engellerdir bunlar. İmkansız kavramıyla hayatınız boyunca kaç defa karşılaşıyorsunuz? Sayamayacağınız kadar çok, değil mi?

 

Bu kadar çok imkansızın içinde başarıyı bulup çıkarmak da zor oluyor, değil mi? İmkansızlar yığınının altında kalmış birinin yapabilecekleri sınırlıdır. Bu yükü taşımayan için ise imkansız diye bir şey yoktur. İmkansız düşüncesi küçük düşünmenin sağ koludur. Onun görevi zihinleri sınırlandırmak ve sonuca gidecek çözümleri zihinden uzak tutmaktır.

 

Müge Kasaroğlu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...