Jump to content

Genel Uyum Sendromu...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Genel Uyum Sendromu

 

Tanınmış stres uzmanlarından biri olan Hans Salye (1956) uzun yıllar süren araştırmalarının bir sonucu olarak organizmanın sterse tepkisini “genel uyum sendromu” adı altında şekillendirmiştir.

 

Şekilde de görüldüğü gibi bu sendrom üç aşamada yaşanmaktadır:

 

Alarm aşaması:

 

Stresin ilk belirtileri karşısında bu aşama gözlenir. Organizma, bedenin stresle savaşması için entelokrin bezlerinden hormon salgılayarak kendini hazırlar. Kanda şeker oranının artması, kasların gerilmesi, kalp atışlarının hızlanması, solunumun sıklaşması, gözbebeklerinin büyümesi görülür bu aşamada. Böylece organizma kendini ikinci aşamaya hazırlar.

 

Direnme aşaması:

 

Bu aşamada organizmanın savunma mekanizmaları direnme için harekete geçirilir. Organizma herhangi bir zararı tamir etmeye ve homestatis koşuluna geri dönmeye çalışır. Eğer başarı gözlenirse, stresin fiziksel işaretleri kaybolur. Eğer stres çok uzun sürerse, tehdit uzun dönemli olursa kaynakların tükenmesi gündeme geleceğinden organizmanın uyum yeteneği kaybolur, ki bu çöküntü (exhaustion) aşamasıdır.

 

Bu aşamada savunma sistemi aşınır, etkisini kaybeder, sonunda stresle ilgili bir dizi hastalığa yakalanmak mümkündür. Başağrısı, ülser, yüksek kan basıncı vs. gibi. Özellikle bu aşamanın bireye, dolayısıyla kuruma vereceği zararlar açıktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...