Jump to content

Alkolizmde Psikolojik Tedavi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Alkolizmde Psikolojik Tedavi

 

Grup tedavisi alkolikliğin ruhsal tedavisinde en fazla uygulanan yöntemdir. Doğal olarak bu tedavi, alkolizmin tedavisinde psikiyatristlerin başvuracağı yöntemlerden yalnızca biridir.

Günümüze değin edinilen deneyimler grup tedavilerine ilişkin bazı temel ilkeleri ortaya çıkarmıştır:

 

1) Tedaviye katılan bütün grubun alkolizm sorunları olan kişilerden oluşması temel koşuldur.

2) Tedavi grupta kesin biçimde belirlenmiş kurallar çerçevesinde yürütülmelidir.

3) Psikoterapist gruptaki her bireyin sorunlarını gruba yayarak tedaviyi yürütür.

4) Psikoterapist alkol alma davranışıyla ilgili olarak yönlendirici bir rol alır.

5) Grup, katılanların sorumluluk, suçluluk, kızgınlık, ruhsal çöküntü ve korku duygularını göğüslemesine yardımcı olur.

6) Grup ailenin yerini alarak hastalara bu kez daha uyumlu bir birlikte yaşamın kapılarını açar.

 

Aileye yönelik psikolojik tedavi de son derece önemlidir. Çünkü alkol bağımlısı, ailede ciddi bir sorun kaynağıdır, ama birlikte yaşadığı kişilerin huzursuzluk ve sıkıntıları da ifadesini onun bağımlılığında bulur.

 

Aileye yönelik grup tedavisi aşağıda sıralanan çerçevede yürütülebilir:

1) Hasta evliyse çiftin tedavisi.

2) Aileyi oluşturan bütün bireylere yönelik aile tedavisi.

3) Birden fazla çift için grup tedavisi. Bunaltıyı denetim altına alma girişimleri alkol alımının sürdüğü evrede pek etkili olmaz. Ama özellikle iyileşme evresinde tedavi sürecini tamamlayıcı bir yararlı unsur olabilir.

 

Bunaltıya karşı uygulanacak yöntemler aşağıda sıralanmıştır:

 

1) Genel gevşeme yöntemleri.

2) Biyolojik geri besleme (bireye kendi fizyolojik süreçlerine ilişkin anında bilgi verilmesi).

3) Meditasyon.

4) Yoga.

 

Bireysel psikoterapi olguya göre değerlendirilmelidir. Çünkü bazı sakıncalar ortaya çıkabilir. Ama hasta olumlu bir gelişme içindeyse ve daha az alkol alma kararlılığı gösteriyorsa, amacına ulaşmada etkili biçimde yardım edilebilir.

Alkolizmin Sosyoekonomik Etkileri

Biyolojik bakımdan alkolün zararlı etkilerine ilişkin bilgiler görece yenidir. 1949′da bile fizyolog Charles Best “etil alkolün doğrudan zehirleyici etkisi konusunda şeker için verilenlerden daha fazla kanıt bulunmadığını” savunuyordu.

 

İnsanları alkole yönelten sosyoekonomik etmenler, işsizlik, ruhsal gerginlik ve rekabete dayalı bir yaşam biçimi, kent ortamına alışma güçlükleri ve ruhsal çöküntüdür. Ayrıca günlük yaşamdan filmlere kadar alkol içmeyi özendirecek sayısız etken varlığını sürdürmektedir.

 

Alkolik kadınların sayısı giderek artmaktadır. Alkole bağlı rahatsızlıklarda erkek/kadın oranının kadından yana artış göstermesi de bu durumu açıkça ortaya koymaktadır. Örneğin 10 yıl önce alkole bağlı siroz erkeklerde 5 kat daha yaygındı. Bu oran Batı ülkelerinde yapılan istatistiklerde 2 kata kadar inmiştir.

 

Gençlerin barlarda içmeye başlama yaşı ortalama 16′dır: 18-24 yaş arasında erkeklerin yüzde 18′i, kadınların ise yüzde 6’sı düzenli biçimde ve fazla miktarda alkol almaktadırlar. Bunların çoğu daha sonra alkol tüketimini azaltmaktadır. Ama siroz gibi hastalıklar 30 yaşın altında da ortaya çıkabilmektedir.

 

Kim daha çok içiyor?

Yöneticiler, denizciler, balıkçılar, bar işletmecileri, otelciler, finans kesiminde çalışanlar, biletçiler, postacılar ve aile hekimleri daha fazla risk altında olan kategorilerdir.

 

1970′lerin verilerine göre erkeklerde 80 gr, kadınlarda 40 gr’den fazla içen kişilerin toplam sayısı İtalya’da 7.390.000′i aşıyordu. Aynı yıllarda Fransa’da 9.050.000 aşırı alkol alan vardı. Genel nüfusa göre aşırı alkol kullananları oranı ABD’de, İngiltere’de, Kanada’da, Hollanda’da, Rusya’da, Polonya’da, İrlanda’da ve İskandinav ülkelerinde de oldukça yüksektir.

 

Aşırı alkol tüketenlerin yaklaşık üçte biri alkol bağımlısı kabul edilebilir. Her on kişiden en az biri alkol almadığı zaman yoksunluk belirtileri gösterecek düzeyde alkol bağımlısıdır.

 

Geçmişte alkol bağımlılığı toplumdan dışlanmış kişilerle sınırlı bir sorun olarak değerlendirilirdi. Günümüzde ise alkolizm yalnızca yersiz yurtsuz, işsiz güçsüz yaşayan insanları değil, toplumun hemen her kesimini ilgilendiren bir sorun halini almıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...