Jump to content

Evimizde Sağlığa Etki Eden Alanlar


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Feng Shui’ye göre evimizin her bir alanının vücudumuzda karşılık geldiği alanlar olduğunu biliyor muydunuz? Evet! Salon, mutfak hatta elektrik, su tesisatı bile yaşanılan sağlık sorunları ile doğrudan ilgilidir. Bu makalede genel olarak bu konuya yer vermemin sebebi, son birkaç aydır bu alanlardaki sorunlardan kaynaklanan sağlık sorunları yaşanılan evlere keşif ziyareti yapmamız oldu. Her bir pusula yönünün karşılık geldiği vücut organlarına da bir başka makalede yer vereceğim.

İlk olarak salonlarımızdan başlayalım. Feng Shui’de salonlar evin “kalbi” olarak kabul edilir. Kalp durduğunda yaşam durur. Hangi pusula alanına denk geldiği, kişisel şanslı alan olup olduğunu bir kenara bırakırsak bütün aileyi ilgilendiren en önemli yaşam alanıdır salon. Evin kalbidir! Salonların canlılığı ve aktivesi bu bağlamda büyük önem kazanmakta. Tüm ailenin ortak vakit geçirdiği bu alanda çok fazla pastel renk kullanılmamalıdır. Bu durağanlığa, her bir bireyin akşamları kendi odasına çekilmesine, Yin enerjiye neden olabilir. “kalp” canlılığı için ortama kırmızı ve morlarla dokunuşlar yapmalısınız. Akşamları yorgun eve geldiğinizde aile bireyleri ile hoş sohbetler, paylaşımlar istiyorsanız bu renkleri salon dekorasyonunuza eklemelisiniz. Farkı gözlemleyeceğinize eminim. Kırmızı kalp rengi, kalp ateş elementinin sembolüdür.

Yemek odası veya yemek masanızın olduğu alan da midemize karşılık gelir. Her evde ayrı bir yemek odası olmayabilir. Genel olarak salonların bir kısmı yemek alanı olarak düzenlenir. İlk olarak bu alanları toprak tonlarında dekore etmelisiniz. Çünkü mide toprak elementi ile ilgilidir. Altın renkler, toprak tonları renk ve aksesuarlar seçmelisiniz. Eğer salonunuza dâhil ise bu alan yukarıda tavsiye ettiğim kırmızı renkleri, oturma alanı ile sınırlı tutun. Çünkü bu alanda kırmızı, hızlıca yemek yenilerek ortamdan ayrılmaya sebep olur. Yemeklerinizi tüm aile bireyleri ile keyifli bir zaman dilimi haline getirmek istiyorsanız, pastel tonlar hatta uyum ve birlikteliği artırmak istiyorsanız uçuk pembe ve krem tonlarını kesinlikle tavsiye ederim.

Yatak odası metal elementini ve akciğerlerimizi temsil eder. Geleneksel Çin tıbbında akciğerleri temsil eden metal elementini yatak odasına uyarlamak için kesinlikle pastel renkler kullanılmalıdır. Krem, kırık beyaz, beyaz ve yumuşak renkler tercih edilmelidir. Perde, yatak örtüsü, halı ve nevresim takımlarınızda büyük, karışık desenler kullanmayın.

Son olarak kısaca banyolara da değinelim. Banyolar böbrekleri, böbrekler de su elementini temsil eder. Banyolar Yin alanlardır. Ateş renkleri olan kırmızı, mor kesinlikle kullanmayın. Sade ve dingin olması, aşırı süslemeden uzak olması gereken alanlardır. Koyu mavi tonlarından da kaçınılmalıdır. En uygun renk açık mavi, kırık beyazdır. Banyodaki tesisatta, lavaboda tıkanıklık, böbrek ve idrar yolları ile ilgili sağlık sorunlarına davetiye çıkarır.

Sevgilerimle…

 

Zeynep Akçay

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...