Jump to content

Feng Shui Ne Değildir?


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

En sık duyduğum ilk yanlışla başlamayalım: “Feng Shui! Ben inanmıyorum…”

Feng Shui bir din değildir! İnanç gerektirmez değerli okuyucular. Belki şu an bu satırları okuduğunuzda birçoğunuz da aynı fikri paylaşıyorsunuzdur. Feng Shui; içinde matematik, fizik kuralları barındıran temeller üzerinden oluşturulmuş, geliştirilmiş, uygulanmış bir ilimdir.

Feng Shui prensiplerini hayatınıza uygulamak yaşam şekli haline getirmeniz ise, sizi Budist veya Taoist yapmaz.

Bu yanlış fikre paralel diğer bir yanlış da Feng Shui’nin batıl inanç olduğu kanısı ve sihir olarak algılanması.

Bu algı tabi ki durduk yere oluşmadı, bu algı beş bin yıllık öğretiyi ticari kaygılar güderek, popülerleştirerek kazanç sağlama amacı gütmek ile oluşmuştur. Tüm prensipleri bir kenara bırakarak; kapının solu zenginlik, sağı evlilik gibi yanlışlarla lanse edilmesinden doğmuştur.

Feng Shui sihir değildir. Feng Shui danışmanı parlak bir küreye bakarak yorum yapmaz. Mekân analizinde; pusula ölçümü alır, sorunlu alanları tespit eder topladığı veriler eşliğinde neden ve sonuç ilişkilerini açıklayarak sağlam analizler, tespitler yapar, tedavilerini ve çözümlerini sunar.

Feng Shui, evinizi mumlarla, Budalarla, tütsülerle doldurmak anlamına da gelmez. Feng Shui uygulaması yapılan bir evde Uzakdoğu figür ve objeleri olmak zorunda değildir. Çünkü Feng Shui bir enerji çalışmasıdır, planlamasıdır. Sembol kullanımı tercih doğrultusunda belirlenir. Semboller tabiri caizse bu işin makyajı, aksesuarıdır. Feng Shui uygulaması doğru planlanmış bir ev; hissedilen huzurla, uyum ve birliktelikle, iyi sağlıkla, başarılı iş ve özel hayatla değerlendirilir. Bir iş yerinde de personelin verimliliği ve işbirlikçiliği ile yöneticilerin ulaştıkları başarılı sonuçlarla, markanın başarı grafiğinin istikrarlı yükselişi ve talep oranlarının artışı ile değerlendirilir. Her bir köşeye tütsü koymak, mum yakmak, Buda yerleştirmek; Feng Shui uygulaması değildir.

Son yıllarda artık “modern Feng Shui uzmanları”, Feng Shui’yi anlatan birçok kitap, internet ortamında birçok blog, web sitesi bulabilirsiniz. Ülkemizde beş parmağı geçmeyecek uzman varken, şimdi herhangi bir arama motoruna baktığınızda önünüzde birçok kaynak beliriyor. Maalesef bu kopyala yapıştır tekniği ile artık herkes bilirkişi konumunda. Yine maalesef Feng Shui’yi mum tütsü ve Buda’dan ibaret bir algı, sihir, din, inanç olarak anlatan yanlış kaynaklar çoğunlukta. Feng Shui bu kadar basite indirgenecek bir konu değil. Dile kolay, yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanıyor tarihi. Bu haksızlığı yapanlar tamamen ticari kaygılarla oluşmuş bir pazarlama tekniği ile yola çıkanlar.

Son olarak kısaca Feng Shui uzmanlığına da değinmek istiyorum. Feng Shui uzmanı falcı, medyum değildir. Uzman bir Feng Shui danışmanı, bir mekânın analizini yaparken topladığı verilerle (mekânın ölçekli planı, pusula yönleri, mekân planındaki mimari sorunlar, getirebileceği sorunlar, tedavi, çözümleme şekilleri) mekân içinde yaşayan ve çalışan kişilerin yaşayabileceği sağlık sorunlarını, kariyer gidişatlarını, ilişkilerindeki yaşayabilecekleri sorunları, neden sonuç ilişkisi ile değerlendirir ve sunar. Benim çalışma şeklimde; keşif ziyaretlerimizde ön bilgi, yaşayan veya çalışan kişiler ve gidişatla ilgili bilgilendirme talep etmememdir ilk adım. Çünkü söz konusu bir ev ise, kuzey pusula yönü eksik bir evdeki iş hayatındaki sorunları tespit etmek ve danışanlarıma izah etmeyi ben isterim. Örneğin bir otelin ana girişinin yanlış düzeni, lobinin, resepsiyonun yanlış konumlanması otelin talep oranını düşüreceği gibi ziyaretçilerinin tercih listelerinde olmayacaktır, iyi bir intiba ve fikirle ayrılmayacaktır ziyaretçiler… Hep şu tepki ile karşılaşırım “Vallahi doğru Zeynep Hanım!” Ben medyum veya falcı değilim. Yapılan hesaplamalar değerlendirmeler bu sonuca ulaşmanız için matematiksel hesaplamalar, kısaca Feng Shui bu temeli veriyor.

Feng Shui’nin özellikle siyah şapka okulu, Feng Shui’yi klasik Feng Shui’ den soyutlayarak form ekolü ile lanse ediyor. Benim önerim size gerçek bir Feng Shui uygulaması için pusula ekolünü kullanmanızdır. Pusula ekolü asıl olandır.

 

Zeynep Akçay

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...