Jump to content

Okul Seçimi


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Okul seçimi çocuğunuzun başarısını önemli ölçüde etkileyen bir durumdur. Çocuğunuzun gideceği okulu seçerken, nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda Pedagog Dr. Melda Alantar'ın önerilerine kulak verin...

"Çocuğum için en iyi olan nedir?", "Çocuğumun gereksinimleri en iyi nerede karşılanır?" sorularına yanıt arayın. Çocuğunuz eğitim kurumundaysa onu tanıyan öğretmenleriyle konuşarak en iyi ne şekilde öğrendiği hakkında bilgi toplayın. Farklı okulları ziyaret ederek, tanıtım toplantılarına katılarak beklentilerinizi karşılayacak okulu bulmaya çalışın.

Ziyaret ettiğiniz okullara ilişkin genel bilginin sözel olarak değil, yazılı olarak size iletilmesine önem verin.

Uygulanan eğitime ilişkin ayrıntılı bilgi edinin. Okulun öğrenci sayısı nedir? Her şubede kaç öğrenci eğitim görmektedir? Öğretmen/öğrenci oranı nedir? Okulun hedefleri nelerdir?

Hedeflere ulaşıldığına dair kanıtlar var mıdır?

Müfredatın temel noktaları nelerdir? Öğrenciler için hedef ve amaçlar belirlenmiş midir? Beklentiler öğrencinin gelişim düzeyine uygun mudur? Çalışmalar öğrencinin katılımcı olmasını sağlayacak şekilde planlanmış mıdır? Öğrencinin gereksinimlerini karşılayacak düzenlemeler yapılmakta mıdır?

Sınıfların yapısal özellikleri, benimsenen eğitim anlayışı nelerdir? Sınıflar iyi düzenlenmiş, yapılandırılmış, esnek, denetlenen, işbirliğine uygun ortamlar mıdır?

Öğretmenlerin eğitimleri, deneyimleri hakkında bilgi edinin. Yönetimsel, eğitimsel becerileri yeterli midir? Uygulanan disiplin anlayışı çocuk haklarını gözeten, çağdaş bir anlayışı yansıtmakta mıdır? Öğrencilere sağlanan rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri nelerdir?

Özel gereksinimleri olan öğrencilere gerekli hizmet ve personel sağlanmakta mıdır? (örneğin özel eğitim desteği, zenginleştirilmiş eğitim gibi) Sanat, spor, müzik gibi dallarda eğitim veriliyor mu? Serbest zaman etkinliklerine yer veriliyor mu? Teknoloji kullanılıyor mu? Öğrenme sürecinde bilgisayarlar yer almakta mıdır?

Değerlendirme nasıl yapılmaktadır? Öğrencinin gelişimi nasıl ölçülmektedir (örneğin sınav, portfolyo gibi)? Öğrencinin gelişimine ve genel durumuna ilişkin bilgiler hangi yol ve sıklıkla anne-babaya aktarılmaktadır? Ebeveynler okul sistemi içine dâhil edilmekte midirler, karar verme sürecinde yer alıyorlar mı?

Okul ortamı samimi mi? Öğretmenler öğrencilerine isimleriyle hitap ediyorlar mı? Eğitimci, öğrenci, idareci ve veliler arasında saygıya dayanan ilişki var mı? İnsan haklarına, çevreye duyarlı olunduğunu gösteren mesajlar bulunmakta mı?

Ulaşım sağlanıyor mu? Yemek veriliyor mu? Okul güvenilir bir yerde mi? İyi korunuyor mu? Bina bakımlı ve temiz mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Doğru Meslek Seçimi Okul Öncesinde Başlar

      Meslek seçimi hayatla ilgili önemli kararlardan biridir. Doğru meslek seçimine ilgi, ergenlikte değil okul öncesi dönemde başlıyor. Aileler çocukların yaşamlarının her alanında mutlu ve başarılı olmasını arzu eder, bunun için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazırlardır. Çoğu anne-baba bu konuda duyarlı olmasına rağmen çocuklarını tam olarak nasıl destekleyeceklerini bilemezler. ‘İyi bir eğitimin’ hayatta başarılı olmaya temel oluşturacağına inanarak okul başarısına odaklanırlar, aslında çocuğ

      , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

×
×
  • Yeni Oluştur...