Jump to content

Kontakt Lensle Uyumayın


Melâl

Önerilen Mesajlar

[h=2]Kontakt lens, gece uyurken göz kapalı olduğundan oksijen geçişindeki azalma sonucunda gözün enfeksiyonlara karşı direncini azaltır.[/h]

Kontakt lens; kornea ve sklera gibi gözün dış yüzeyi üzerine yerleştirilebilen, kırma kusurlarını düzeltme veya bazı göz hastalıklarını tedavi edici amaçlarla kullanılabilen protezlerdir. Uygulanmaya başlandığı yıllardan beri hasta ve uygulayıcılara göre çok değişken olmuştur.

Uzun süreli lens kullanımının en önemli komplikasyonlarından birisi de korneal hipoksidir (Kornea tabakasının oksijen yetersizliği). Kornea tabakası, ihtiyacı olan oksijeni atmosferik oksijenden alır. Uyurken kullanımı da gözde bakterilerle oluşan enfeksiyona yol açmasına neden olabilir. Göz Doktoru Ayşegül Demir Penbe, "Kontakt lens gece kullanıma uygun değildir. Eğer unutuğunuz zaman gözünüzde kızarıklık oluşmuşsa kısa sürede bir hekime başvurmalısınız" dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...