Jump to content

10 Numara İnsan Olmak İçin Narsist Mi Olmak Lazım ?


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Narsisizm özsevi, özsevgi, özsaygı, özdeğer, ego saygısı, kendilik değeri olarak ifade edilen bir davranış biçimidir. Esasen, insanın kendi değeri ve değerliliği konusunda hissettikleri ‘güzel duygular’ dır ve bu durum patolojik bir vak’a olarak değerlendirilemeyecek kadar olağan ve doğal bir yapıdır.

“Kişinin uyumlu yaşayabilmesi için, kendini ölçüyü kaçırmadan sevmesi gerekir, bu sevgiye narsisizm denir. Ancak narsisizm toplumda bir aşağılama gibi algılanır. ‘Pis narsist, kendini beğenmiş, bencil’ gibi kullanımlar yaygındır. Bu kullanımlar, genel itibariyle doğru değildir !. Narsisizm, yemek yemek veya su içmek gibi normal ve doğal bir ihtiyaçtır. İnsanlar, narsisizmi sağlıklı bir şekilde oluşturamadıklarında veya abartıp patolojik hale getirdiklerinde sıkıntı yaşarlar ve narsisistik yapıyı geliştirirler.

Giydiği kıyafetleriyle, bindiği arabasıyla, makamıyla mevkisiyle, birlikte olmayı tercih ettiği karşı cinsin özellikleriyle, koluna taktığı pahalı saatiyle veya insanların onun için sarf ettiği hayranlık ve takdir dolu sözlerle, ” daha fazla ilgi ve kabul görüp beğenilen, daha önemli insan olma çaba”sı… bugün toplumumuzun da en mühim sorunu halinde büyüyen bir artış içindedir. Bu durumun getirisi olarak yaşanan kaoslar ve hayal kırıklıkları ile “daha önemli insan olmayı” içinde hissedemeyip dışarıda arayanların Sahte ve ‘mış’ gibi bir tablo içindeki mutsuzlukları her geçen gün çoğalmaktadır. Oysa, gerçekten “daha önemli ve öneminin farkında insan olmak ve böylece daha huzurlu ve mutlu yaşamak mümkün !”

“ALTIN ÇAMURUN İÇİNDE DE DEĞERLİDİR, KUYUMCU VİTRİNİNDE DE”… Değerli olmayı başkalarının gözünde, sözünde veya davranışlarında değil içimizde hissetmemiz gerekir. İşte bunu yapabilenler sağlıklı narsisisizm, bunu hissedemeyip dışarıdan, başkalarından arayanlar ise narsisistik yapı dediğimiz patolojik narsisisizmin pençesinde kıvranıp durmaktadırlar. Hiçbir zaman mutlu ve huzurlu olamanın iç çatışması içinde ve kendi değersizliklerini ortaya çıkaracak herhangi bir eleştiri, davranış ve olay karşısında da büyük bir çökkünlük yaşamaktadırlar. Ve sonrasında da genellikle öfkeyle tepki verirler. İşte bu durum, toplumun ruh sağlığını, huzurunu ve ilişkilerimizi tehdit eden mühim bir sorundur ki; Sağlıklı bir iletişim kurmamızı engelleyen, dizilerle oluşturulan “kahramanlarla ! ve medyatik ünlülerle !” oluşturulan sahte ve yapmacık bir toplum ile Kişinin kendini olduğu gibi değil başkalarının istediği şekilde davranması sonucu suni bir ilişkiler yumağı meydana getirilmek istenmektedir !..

Peki, daha özel ve daha mutlu bir yaşam için neler yapabiliriz ?

İşte Uzman Psikolojik Danışmanların ve yaşam bilgelerinin önerdiği ’10 numara’ insan olmanın 10 altın kuralı:

1O NUMARA İNSAN olmanın 1O ALTIN KURALI :

1- Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin, sevin ve kimseyle mukayese etmeyin.

2- Değerliliği karşı tarafın bakışlarında ve sözlerinde değil kendi içinizde arayın.

3- Buğdaylar gibi büyüdükçe başınızı yere eğin ve alçak gönüllü olun.

4- Eleştiriye karşı hoşgörülü olun.

5- Her olayda suçlamak yerine sorumluluk alın.

6- Değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

7- Karşınızdakini değil önce kendinizi değiştirmeye çalışın.

8- Anlamanın ve dinlemenin konuşup üste çıkmaktan daha önemli olduğunu unutmayın.

9- Haklı olmak yerine mutlu olmaya çalışın.

10- Alabileceğin en büyük intikam; affetmektir ve bazen karşınızdakine verilebileceğiniz en güzel cevap; gülüp geçmektir. Bu farkındalıklarla farklılığınızı önce kendiniz farkederek başkalarının da farkedeceği güzelliklere yoğunlaşın !..

Kaynak:

1-jean M. Twenge W.K.Compbell (2010). asrın vebabası: Narsisizm illeti ,Kaknüs Yayınevi

 

 

 

Alıntı. .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunlarin hepsini yapabilen insan Maslowa gore kendini gerceklestirmis insan oluyor zaten. En iyisi bazen sonunu dusunmeden seytana uymak :) Bir de naylon psikolojik danismanlar ogut vermeden once kendini duzeltse en azindan rehber ogretmenlik maasini bari hak etseler yatip durmasalar onem kazanmis olurlar, cogunun kendine faydasi yok,kisiliklerini b.k goturuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abartılı olmadığı sürece kişinin kendini sevmesi çok normal..Her insan narsist bence..Kurallara gelirsek çok faydalı kişinin olumlamaya bile ihtiyacı kalmaz, arınma yeterli olur.. Tabii uygulanabilirse şahsen beni zorlar.Özellikle 10. madde.. 9_9

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kimse değişmez ve değiştirilemez önce kendimizi ve karşımızdakileri olduğu gibi kabul etmeliyiz. yaş büyüdükçe ve hayatın acımasızlığını yaşadıkça olgunlaşıyorsunuz zaten bu şimdiki dille farkındalık oluyor ama affetmek herkesin harcı değil ya da her şeye gülüp geçmek sizi enayi yerine koyuyorlar. ben 10 numara filan olmak istemiyorum yeterince olgun ve anlayışlıyım ama daha fazlası elimden gelmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...