Jump to content

Altın Kivi Yetiştiriciliği


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

altin-kivi-250215-5.jpg

 

 

 

Altın kivi (gold kiwi) bizim bildiğimiz yeşil kividen farklı olarak içi sarı renkli, meyveleri iri, daha az tüylü ve çok lezzetli bir kivi türüdür. Yalnızca Yeni Zelanda'da yetişen altın kivi ne gibi özelliklere sahiptir? Yakından bakalım...

 

1977 yılında Çin'deki yabani Actinidia sinensis ailesine ait tohumlar Yeni Zellanda’ya getirilmiştir. Bundan elde edilen dişi ve erkek ebeveynler kullanılarak Yeni Zelanda botanik enstitüleri tarafından Actinidia deliciosa ile 2002 yılı içerisinde “Hort16A” adı verilen melez kivi elde dilmiş ve ardından ıslah çalışmaları sonucunda “ZESPRI™ GOLD Kiwifruit” ticari isimli kivi ortaya çıkmıştır.

 

Sarı kivi, aroma ve tat olarak yeşil kividen daha üstündür, hastalıklara karşı dirençli ve depolama süresi yeşil kiviye oranla daha yüksektir. Altın kivinin en dikkat çeken özelliği ise meyve kabuğunun pürüzsüz olmasıdır. Böylece soyulmadan da yenilebilmektedir.

 

 

Yeni Zelanda Tarım Bakanlığı, altın kivi fidan ve tohumlarının ülke dışına çıkarılmasını 2005 yılına kadar sınırlandırmıştı. Günümüzde de sarı kivinin fidanı Yeni Zelanda hükümeti tarafından satılmamakta ve sadece meyvesi satılmaktadır. Sadece meyvesiyle altın kivi üretmek oldukça zordur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...