Jump to content

İslamiyette Doğal Taşların Yeri


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Takı dünyasında ayrı bir yeri olan yarı değerli taşlar, güzellik merkezlerinden sonra dekorasyon amaçlı olarak evlerde de yerini aldı. Müslümanlar için son derece anlamlı olan ve modern tıbbın stresi önlediğini ispat ettiği akik ise hala en çok satan taşlar arasında.

 

 

Takılardan sonra güzellik merkezlerinde görmeye alıştığımız yarı değerli taslar artık evlerimizi de süslemeye başladı. Yüzyıllardır şifa kaynağı olarak kabul gören taslar hiçbir isleme tabi tutulmadan doğal olarak satılıyor. Ev ve işyerlerinde dekor amaçlı süs eşyası olarak kullanılan tasların özellikle ruhsal sıkıntılara ve bazı psikolojik sorunlara iyi geldiğine inanılıyor. Dün olduğu gibi bugün de yarı değerli taslar arasında akik, Müslümanlar için ayrı bir önem taşıyor.

 

 

 

 

Üç yıl önce asıl mesleği tekstilciliği bırakarak taslarla uğrasan Baki Cihangiroğlu, dünyanın dört bir yanından doğal, yarı değerli taşları getiriyor. Tahtakale `deki dükkanının üst katı bu taslarla dolu. Akademisyenler, güzellik merkezi sahipleri, Kapalıçarşı esnafı, koleksiyonerler dükkanın müdavimleri arasında. Rengarenk, irili ufaklı tasların her birinin ayrı özelliği var. Ametist, sitrin, opal , inci ne aranırsa bu asma katta bulmak mümkün. Hatta aralarında avuç içi büyüklüğünde açık kahverengi bir uzay tası bile var.

 

 

 

 

Takı için alınan taslar arasında akik ve ametistin ilk sırada olduğunu söyleyen Baki Cihangiroğlu, yine takıda tercih edilen inci ve mercanın tahtını hep koruduğunu dile getiriyor. Ev aksesuarı olarak satılan taslar arasında ise ametist, kuvars kristali ve sitrinin yanında son zamanlarda turmalinin de rağbet gördüğünü belirtiyor.

 

 

 

 

Cennet taşlarla anlatılır

 

 

 

 

Tas merakının, tekstilcilik yaptığı yıllarda başladığını ve gittiği ülkelerden tas toplayıp biriktirmeye başladığını söyleyen Cihangiroğlu bir yandan tasları toplarken diğer yandan da taslarla ilgili araştırmalar yapmaya başlamış.

 

 

 

 

Bu araştırmalar ışığında Beyazıt Kütüp-hanesi`nde taşların büyülü dünyasını anlatan el yazması bir esere ulaştığını ifade eden Cihangiroğlu, Be -diüzzaman Said Nursi `nin (k.s) eserlerinde de tasların şifalı dünyası üzerine yazılar okuduğunu dile getiriyor. Kur`an-ı Kerim `de cennetin zümrüt ve yakut taşlarıyla tarif edilmesinin boşuna olmadığını düşünen Cihangiroğlu akik kullanmanın dinimizde sünnet olduğunu da hatırlatıyor ve modern bilimin de bu tasın faydası üzerine ciddi araştırmalar yaptığını ve stresle basa çıkmanın doğal yolunun akik olduğunu tespit ettiğini söylüyor.

 

 

 

 

Aslında taşların şifa kaynağı olduğu sadece bizim dinimizde vurgulanmıyor. Taslar birçok din ve medeniyette önemli bir yere sahip. Mesela Kızılderili kültüründe pirit tasının aileye uyum getirdiğine inanılıyor ve bu inancın uzantısı olarak Amerika `da inşaat temellerinin dört köşesine pirit parçaları konuluyor. Çinliler yeşim taşına, iranlılar turkuaza, Avrupalılar ise kuvartza ayrı bir önem veriyor. Yurt dışı gezilerinin birinde bir akademisyenin odasının bir kösesine yer

 

 

 

 

leştirdiği uzay taşına rast geldiğini ve odaya gelen kişilerin bir sobanın etrafında ısınır gibi tasın etrafında dizilip ellerini o taşa doğru uzatarak terapi uyguladıklarına tanık olduğunu anlatan Cihangiroğlu, burada önemli bir noktanın altını çiziyor: "Tasların bir enerjisi var ve bu enerji insandaki olumsuz enerjiyi alıp kendi enerjisini insana yüklüyor. Yoksa tasların şans getirdiği, uğur sayıldığı bir düşünce bizim inancımızda yok. Bu daha çok Uzak Doğu `daki kültürden bize yerleşmiş."

 

 

 

 

Taşlarla ilk iletişim önemli

 

 

 

 

Her tasın enerjisi farklı. Tıpkı insanların enerjisi gibi. Bu yüzden bir tas her insana farklı şekilde bir enerji veriyor. Yani her tas herkese aynı faydayı sağlamıyor. Bazı taşları birlikte kullanmanın sakıncası olduğu mesela kaplangözü ile hematitin birbirleriyle temasının olumsuz bir enerji açığa çıkardığı hatta kişiyi şizofreniye kadar götürdüğü söyleniyor. "Malahit taşı ile ilk karşılaşmada olumlu bir enerji almadıysanız kullanmayın" diyen Cihangiroğlu, bu tasın kişideki kararsızlığı giderdiğini fakat yan etkisinin de kişide çift karak-terlilik oluşturduğunu söylüyor.

 

 

 

 

Sitrin tasını daha çok isine ve dersine konsantrasyon sorunu yaşayan kişiler tercih ediyor. Özellikle öğrenciler çalışma masalarının üzerinde bu tasa özel bir yer açıyor. Cep telefonu ya da bilgisayar ile çok fazla uğraşanlara ametist verdiklerini söyleyen Cihangiroğlu, yine doktor tavsiyesi ile sua tedavisi gören kanserli hastalara vücuttaki radyoatkifleri çeken dumanlı kuvars tası, guatr hastalarına ise kehribar sattıklarını dile getiriyor.

 

 

 

 

Cihangiroğlu taslara ilgi duyanlara önemli bir uyarıda bulunarak taslara son yıllarda ilginin arttığını fark eden pek cok sahte firmanın taslan boyayıp piyasaya sürdüğünü ve bunları gerçeğinden ayırt etmenin nerdeyse imkansız olduğunu dile getiriyor.

 

 

 

 

Semerkand Aile

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...