Jump to content

Posta Pulunun Tarihçesi


Melâl

Önerilen Mesajlar

Posta pulu sosyal hayatta sadece devlet dairelerinde karşılaştığımız malzemelerdendir. Genellikle bir yere kayıt yaptırırken veya başvuru yaparken posta pulu isteği ile karşı karşıya kalırız ve niçin istediklerini de pek bilmeyiz. Peki posta pulu nedir ne işe yarar ?

 

posta_pulu.jpg

 

Posta gönderilerinde posta ücretinin ödendiğini göstermek amacı ile kullanılan bir tarafı yapışkanlı kağıt etiketlere denir. Dünyada ilk defa Birleşik Krallık'ta 6 Mayıs 1840 tarihinde kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye'de ise Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1 Ocak 1863 tarihinde kullanılmaya başlanmıştır. Posta pulları geçmişte gönderinin posta ücretini ödemenin en çok kullanılan şekli olmakla birlikte, günümüzde çoğunlukla gönderilerin ücret ödeme makinesinden geçirilmesi ile posta ücreti ödendiği görülmektedir. Ayrıca posta idareleri tarafından hazırlanan antiye zarf ve antiye kart gibi ayrıca ek bir ücret veya pul gerektirmeyen yazı malzemeleride postada kullanılmaktadır. Ayrıca posta pulları yardım kuruluşlarına yardım amaçlıda kullanılmıştır. mesela çoçuk esirgeme kurumuna bağış amaçlı bir zarfın üzerine bir kaç tane posta pulu yapıştırılarak mektuplar gönderilmiştir.

 

Kısaca posta pullarını alarak bize gönderilecek olan mektupların önceden ücretini ödemiş oluyoruz. Bu nedenle okul, yurt kayıtlarında veya devlet dairelerine başvurularda posta pulu istenilmektedir. Koleksiyon ve basım kısmı da ayrı ve geniş bir kapsamdadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...