Jump to content

Göz Rengi Estetiği Artık Mümkün


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Tıp dünyasının bugüne kadar hiç yol kat edemediği ve değiştiremediği yegane şey belki de göz rengiydi. Merkezi ABD’nin California Eyaleti’nde bulunan Stroma Medical isimli şirket, kahverengi gözleri kalıcı olarak maviye çevirmeyi mümkün kılan bir teknik geliştirdiklerini açıkladı.

 

 

Şirket yetkilileri, düşük enerji seviyesindeki lazerler yardımıyla gözlerin doğal rengini kahverengiden maviye dönüştüren prosedürün henüz deneme aşamasında olduğunu ancak şimdiye dek alınan sonuçların olumlu olduğunu belirtti. Şirket yöneticisi Dr Gregg Homer, konu ile ilgili şirketin internet sitesinde yaptığı açıklamada “Her kahverengi gözün altında aslında bir mavi göz var. Sadece kahverengi gözlü insanların mavi renkteki irisini kaplayan koyu renkli bir pigment var” dedi.

 

SADECE 30 SANİYE SÜRECEK, 5 BİN DOLARA MAL OLACAK

Homer sadece 30 saniye süren operasyon kapsamında hastanın gözlerindeki kahverengi pigmentleri özel bir lazer ışınıyla “rahatsız ettiklerini” bunun düzerine vücudun bir doku temizleme operasyonu başlatıp bu hücreleri kendi kendine yok ettiğini belirtti. Doktor, 5 bin dolara mal olacak operasyonun ardından iki hafta içinde hastanın gözlerinin doğal bir mavi renge dönüştüğünü de söyledi.

 

Operasyonun şimdiye dek Meksika’da 17, Kosta Rika’da ise 20 kişi üzerinde denendiğini belirten şirket yetkilileri, önümüzdeki bir kaç yıl içinde operasyonu en az 100 kişi üzerinde denemeyi planladıklarını belirtti. Ancak göz doktorları prosedürün oldukça “riskli” olduğunu belirtti ve uzun vadede kişinin glokom hastalığına yakalanmasına neden olabileceğini söyledi.

IRKÇILIK SUÇLAMASI

 

Güvenlik endişelerinin yanı sıra prosedür “ırkçılığı” teşvik ettiği ve “mavi gözün kahverengi gözden daha güzel ve arzulanır” olduğunu ima ettiği gerekçesi ile eleştirildi. Prosedürün Naziler’in yaptığı soy arıtımı deneylerini anımsattığı ve etik olarak kabul edilemez olduğu da iddia edildi.

 

Ancak Dr Homes konuyla iglili İngiliz Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada “Prosedür ile ilgili ırkçılık iddialarını duydum ama anlam veremedim” dedi. Kendisinin de Yahudi asıllı olduğunu belirten doktor, “Bir insana eğer isterse mavi gözlü olma şansını vermenin neresi ırkçılık” dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...