Jump to content

Mısır’da Deniz Altında Bulunan Devasa Heykeller


Melâl

Önerilen Mesajlar

Denizin altında hiç bozulmadan günümüze gelen Eski Mısır tanrılarının devasa heykellerinin keşfi görenleri büyülüyor.

 

Bulunan devasa heykel ve yazıtların Eski Mısır tarihinin bilinmeyen yönlerine ışık tutacağı ve tarihi tümden değiştireceği konuşuluyor.

Antik Mısır şehri Heracleion’un zamanında Akdeniz’deki en büyük ticaret merkezi olduğu düşünülüyor.

Kleopatra’nın bizzat açılışını yaptığı kutsal bir tapınağa da sahip olduğu iddia edilen ve 2001 yılında şans eseri keşfedildiği günden bugüne kadar hakkında türlü arkeolojik çalışmaların yürütüldüğü antik kentin zamanındaki görünümünün, bugün 3D teknolojinin yardımıyla bir haritaya dökülmesi başarıldı.

 

misir-3.jpg

 

misir-4.jpg

 

misir-5.jpg

 

misir-6.jpg

 

misir-7.jpg

 

misir-8.jpg

 

misir-9.jpg

 

misir-10.jpg

 

misir-11.jpg

 

misir-12.jpg

 

misir-13.jpg

 

misir-14.jpg

 

misir-15.jpg

 

misir-16.jpg

 

misir-2.jpg

 

 

Heracleion antik kenti, aynı kayıp kıt’a Atlantis gibi uzun yıllar bir efsane olarak kulaktan kulağa yayılıyordu. Fakat 12 yıl önce, denizaltı arkeologu Dr Franck Goddio, 18. yüzyıldaki Nil savaşında sulara gömülen Fransız gemilerini araştırmak için başlattığı çalışmasında şans eseri bir şekilde antik kentin hazineleri ile karşılaştı.

Yön değiştiren çalışmalar sonucunda antik kentin kalıntıları üzerindeki kum ve çamur tabakası kaldırıldığında ise 1.200 sene önce Heracleion’da hayatın ne kadar zengin ve ihtişamlı olduğunu kanıtlayan ipuçlarına ulaşıldı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu keşif yapılalı uzun yıllar oldu. Bu konuda yapılmış harika bir belgesel de seyretmiştim tvde. İnternette de kolayca bulunabilir, hani şu belgeselleriyle meşhur tv kanalına ait olması lazım. Keşfin yapılışı ve denizaltına dalıp heykellerin çıkarılışı muhteşemdi hakikaten...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...