Jump to content

Güvenli Hamilelik Egzersizleri


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

guvenli-hamilelik-egzersizleri.jpg

 

Hamilelik sürecinde herhangi bir egzersize başlamadan önce, yapabileceğiniz egzersizler hakkında doktorunuzla detaylıca bir görüşme yapmanız gerekmektedir. Doktorunuz, sizin egzersizleri yaparken izlemeniz ve uymanız gereken bir takım talimatlar ve kurallar söyleyecektir. Eğer hamilelik döneminden önce zaten spor yapıyor iseniz, bu yaptığınız egzersizleri bir nebze modifiye etmek ve ye değiştirmek durumundasınız, örneğin hiçbir şekilde zıplama, sıçrama, tam oturup kalkış hareketleri ve dizleri fazla bükmenizi gerektiren hareketler içeren egzersizleri kesinlikle yapmamalısınız. Hamilelik dönemindeki egzersizler genelde vajinal kanaması olan ya da daha önceki zamanlarda düşük yapmış kimseler için uygun değildir. Hamilelik süresince yapılabilecek zararsız egzersizlerin birkaçı şu şekildedir:

Yürüyüş

Yürüyüş bir bayanın hamilelik döneminin başından sonuna kadar yapabileceği bir egzersiz çeşididir. Bu egzersiz diz çevresindeki kaslar ve karın kasları için faydalıdır. İlk olarak düşük hızda yürümeye başlamanız ve zamanla yavaşça hızınızı normal seviyeye getirmeni gereklidir. Bu egzersizi haftada 3 ya da 4 kere ve günde yaklaşık yarım saatlik bir süre kadar yapmanız yeterlidir. Hamileliğin ileriki dönemlerinde günde yarım saat yürüyüş yapmak size zor gelebilir. Bu durumda ise yürüyüş yaptığınız yarım saatlik süre içerisinde bir ya da daha fazla ara vererek vücudunuzu dinlendirmelisiniz.

 

Yüzme

Yüzme vücudumuzdaki neredeyse bütün kasların hem gücünü hem de esnekliğini artıran bir spor olduğu için hamile bayanlar için en iyi egzersizlerden biri olarak görülmektedir. Suyun üzerinde durduğunuz zaman vücudunuz rahat bir hisse kapılır ve normalde vücudunuzdaki eklemlere, bacaklarınıza ve sırtınıza uygulanan sürekli basınç bir süreliğine azalmış olur. Bu şekilde artan kilolarınızın da sebep olduğu eklem ağrıları gibi çeşitli rahatsız edici acılara bir süreliğine veda etmiş ve rahatlamış olursunuz.

Bisiklet Binme

Dışarı çıkıp evinizin yakınlarında günde yaklaşık yarım saat kadar bir zaman diliminde bisiklete binmenizde fayda var. Bir başka seçeneğiniz ise bir spor merkezinde sabit bisiklet aletleri ile egzersiz de yapabilirsiniz. İki egzersiz de aynı derecede faydalıdır. Birçok hamile bayan ağır vücudunu taşımak zorunda olmadığı bisiklet egzersizinin kolaylığı ve faydası nedeniyle bu egzersizi diğerlerine tercih etmektedir.

Yoga

Hamilelik ve çocuk doğumu sırasında gerilen ve kasılan belli başlı kasları gevşetmek ve bu stresten kurtulmak için geliştirilmiş hamile bayanlara yönelik birçok yoga çeşidi ve duruşları bulunmaktadır. Aynı zamanda yoga egzersizleri kan basıncı ve kalp atış hızını da kontrol altına almaya yarayan egzersizlerdir. Sizin doğacak çocuğunuzla olan bağınızı ve zihin, vücut ve ruh üçlüsünün birliğini ve birbiriyle bağlantısını keşfedebileceğiniz hisleri size veren bir egzersizdir. Tek dikkat etmeniz gereken husus ise vücudunuzda fazla gerilmeye neden olacak yoga duruşlarından kaçınmanız ve kendinizi yormamanızdır.

Egzersiz Topu

Bir egzersiz topuyla egzersiz yapmak özellikle karın kasları olmak üzere birçok kasın tonunu düzenler. Egzersiz topunun üzerine oturup derin nefes alıp veremeye çalışın. Derin nefes alırken karın kaslarınız gerilir ve nefes verirken de gevşerler. Bu sert karın kaslarına esneklik kazandıran bir harekettir.

Bu zararsız hamilelik dönemi egzersizlerinden herhangi birini uygularken, bir şekilde yorgun ya da rahatsız hissederseniz derhal yaptığınız egzersizi bırakın ve doktorunuzla bu konu hakkında konuşun. Hamilelik döneminde egzersiz yapmak için izlemeniz gereken bir takım talimatlar bulunmaktadır. Egzersiz yapmak için ayağa tam oturan ayakkabılar seçin ve rahat, bol giysiler tercih edin. Çalışmadan önce bol miktarda su içerek vücudunuzu su bakımından zengin tutun. Son olarak ise sağlığınıza zararlı olacak derecede aşırı egzersiz yapmamaya özen gösterin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...