Jump to content

Kalp Krizi Riskinin Hesaplanması...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kalp Krizi Riskinin Hesaplanması

 

Bir bireyin kalp krizi geçirme riskini artıran en önemli faktörlerinin hangileri olduğunu belirlemek için yürütülen bir veri madenciliği çalışmasından önemli veriler elde edildi. International Journal of Biomedical Engineering and Technology’de yayımlanan çalışmada, olağan şüpheliler olan yüksek kan kolesterolü, alkol kullanımı ve sigara tiryakiliğinin, sırasıyla ‘yüksek’, ‘orta’ ve ‘hafif’ kardiyak risklerde en önemli rolü oynadığı bir kez daha doğruladı.

 

Kalküta’daki Camellia Institute of Engineering’den Dr. Subhagata Chattopadhyay, 48 ila 60 yaşları arasındaki erkeklerin, sırasıyla yaş ve cinsiyetten dolayı yüksek ve orta riske maruz kalırken, 50 yaşın üstündeki kadınların diğer faktörlerin yokluğunda hafif riskten etkilendiğini ekledi. Medikal prognoz, kalp krizi gibi belirli sağlık olayları için risk belirlemede son derece sübjektif bir sanattır. Her şeye rağmen klinik öykü, bulgular ve belirtiler nadiren doğrusal bir yol izler ve doktorlar tarafından bireysel düzeyde yorumlanması genellikle epidemiyoloji kurallarına uymaz –belirli bir koşul serisi altında belirli bir zamanda her bir hasta için çizilmiş sonucu şaşırtmak için kişisel sezgi, duygular, mantık ve deneyimin hepsi birleşir.

 

Araştırmacılara ilginç ve anlamlı bilgileri gerçek yaşam klinik verisinden ayıklayıp çıkarmaları için izin veren hesaba dayalı veri madenciliği tekniklerinin kullanımı, klinik prognozun sübjektifliğinin en azından bazı açılarını ortadan kaldırabilir ve epidemiyolojinin hasta düzeyinde daha doğru çalışmasına izin vermektedir. Daha önce veri madenciliği yaklaşımı denenmişti. Ancak, bilgi çıkarma için verinin sınıflandırılmasında sıklıkla sahip olduğu doğal sorunlar, doktorlar tarafından oluşturulan örneklerden öğrenilerek karar vermeye dayanıyordu ve böylece çok fazla sübjektivite kapsamaktaydı; Dr. Chattopadhyay, yaklaşımıyla bunu ortadan kaldırdığını umuyor.

 

Çeşitli düzeylerde kardiyak riske sahip 300 gerçek yaşam örneği hasta vakası kullanıldı – hafif, orda ve ciddi ve veriyi bilinen on iki predispoze faktöre dayanarak çıkardı: yaş, cinsiyet, alkol kullanımı, kolesterol düzeyi, sigara (aktif ve pasif), fiziksel aktivite, obezite, diyabet, aile öyküsü ve daha önceki kardiyak olay. Daha sonra, kalp krizi riski ile ilişkili ortaya çıkmış risk faktörlerine spesifik bir risk modeli oluşturdu.

 

Dr. Chattopadhyay, çalışma ile ilgili şu bilgileri verdi: “Bu işin mahiyeti, sadece istatistiksel modelleme yerine temel olarak kümeleme tekniklerinin uygulanmasına dayanmaktadır; ilk bahsi geçen ‘veri modeli ayarlamada’ kendi başına kısıtlılıklara sahipken ikincisi daha esnektir. Kullanılan verilerin güvenilirliği, kontrol edilmelidir, bu, bu çalışmada aslına uygunluğu artırmak için yapılmıştır. Bu metodolojilerin henüz kullanıldığı, epidemiyolojik araştırmalar üzerinde çeşitli makaleler gözden geçirdim”

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...