Jump to content

Pozitif Düşünce Nasıl Öğrenilir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Pozitif Düşünce Nasıl Öğrenilir?

 

İçinde bulunduğumuz 21.yüzyıla damgasını çoktan vurmuş olan değişim hızı gittikçe ivme kazanmakta ve bu baş döndürücü hız düşünceyi zorlamaktadır. Çünkü günümüz insanının düşünce sistemi içinde yaşadığı bu dünyanın ancak şimdiye kadarki yavaş değişimini idrak edebilecek düzeydedir. Bugün ise yaşadığımız sürekli değişim temposunun hızı farklı hızda düşünmeye koşullanmış beynimizin bu yeni duruma uyum sağlamasına yeterli zaman bırakmamaktadır. Bugün o dünün rahat tempodaki düşünce sistemi ile zorlanıyoruz. Çünküzihin yapımız korkunç bir hıza ulaşan değişimi fark etmek anlamak buna uyum sağlamak çözüm üretmek geleceği yapılandırmak için hızlı karar vermek ve bu kararları hızla uygulamaya koymak gibi koşullara göre yapılanmış değildir. Bu sebeple insan zorlanmakta stres depresyon iç çatışma tatminsizlik moral bozukluğu motivasyon düşüklüğü ve psikosomatik olarak isimlendirilen psikolojik temelli organik belirti gösteren yüksek tansiyon şeker hastalığı yüksek kolesterol migren gastrit kalp gibi elliden fazla hastalıkla karşı karşıya kalmaktadır.

 

Oluşumun en önemli tarafı da düne göre yapılanmış beyninyetersiz kapasitesinin sebep olduğu bu problemleri kendisinin idrak etme imkanının olmamasıdır. Einstein’ın dediği gibi;

 

“Problemi yaratan beyinle problemi çözmek mümkün olamaz”

 

Bugünü yaşayan neslin kendi yarattığı problemleri sahip olduğu düşünce yapısıyla çözmesi olanaksızdır. O halde bugünün gereklerine göre yaşamak ve yarına hazırlanmak için düşünce sistemimizi bu hıza ayak uyduracak biçimde yeniden yapılandırmamız gerekmektedir.

 

Bunun içindir ki öğretmenlik mesleğini seçmiş olan kişinin gençlere sadece dünün çıkarımlarından elde edilmiş durağan bilgiler yerine yarını görebilecekleri dinamik yapılar kazandırmaya yönelik bilgiler vermesi öğrencilerin sınırlı bir mekan ya da düşüncenin dışına çıkarakdaha geniş bir bakış açısı kazanmalarını sağlamak beraberinde öğrendiklerini her koşulda kullanmalarını yeniden üretmelerini ve gerçekleşen değişiklikleri kavrayabilmelerini sağlayacaktır.

 

Sağlık ordusunda görev yapanlar o gün yaşanan hastalıkları ve semptomları yok edecek müdahalelerin yanı sırainsanlara bu duruma gelmemeleri için yapmaları gerekenler ve ileride karşılaşabilecekleri sağlık sorunları hakkında da bilgilendirmelilerdir.

 

Yöneticiler sadece bugün elinde olan kaynakları yönetmekle kalmayıp hem yarının olası krizlerini düşünüp hem de yönettiği kişilerin de yarını düşünmelerine imkan sağlayarak farklı boyutlarda ve düzlemlerdeinsanların sayıca daha fazla riski görmelerine ve düşünme sistemlerini kurabilmelerine olanak sağlamalıdır.

 

Ebeveynler kendi ebeveylerinden aldığı yerleşik kural ve yasaklarla kısıtlı çocuklar yetiştirmek yerine onları yarınların değişimini görebilecek kavrayabilecek çözümler üretebilecek düşünce sistemine sahip bireyler olarak yetiştirmelidir.

 

İşte şu ana kadar bahsettiğimiz beynin ya problem yaratmayacak şekilde programlanması ya da probleme farklı boyutlardan bakabilecek ve alternatif çözüm üretebilecek yeni bir yapılanmaya girmesi bizi pozitif düşünceyi öğrenme sürecine götürmektedir.

 

Şimdi pozitif düşünmenin nasıl öğrenileceğine bakıyoruz.

 

POZİTİF DÜŞÜNCE NASIL ÖĞRENİLİR?

 

Pozitif düşünceyi öğrenmek için yapılması gerekenlerin birinci basamağı bu yapının kazanılmasının ne kadar önemli olduğunun kavranmasıdır. Kazanmayı istemek ikinci yapılanmayı sağlayacak egzersizlerin yapılması da üçüncü basamağı oluşturur.

 

Beyne yeni bir tarzda düşünmeyi öğretebiliriz. Sadece bilmeköğrenme için yeterli değildir egzersizler de yapılmalıdır.

 

Pozitif düşünce egzersizlerini iki gruba ayırıyoruz;

 

1 - Alternatif üretmeyi öğreten egzersizler

 

2 - Pozitif enerjiyi kazandıran egzersizler

 

1- Alternatif üretmeyi öğrenme

 

Alternatifli düşünceyi öğrenebiliriz. Burada amaç beynin üzerinde çalıştığımız konu ile ilgili bölgesindeki sinir ağlarını aktive ederek işlevin yolunu değiştirmek veya faaliyetini hızlandırmaktır. Üniversite sınavına girenlerin dershanelerde binlerce matematik problemi çözerek beynin çalışmasını hızlandırmalarını ya da araba kullanırken önünde bir engel gören insanın düşünmeden ayağını gazdan çekip frene basarken aynı zamanda ellerinin de direksiyona yön vermesini ve gelişen koşullara göre yapacağı hareketi belirlemesini alternatifli düşünmeye örnek olarak verebiliriz.

 

Bu tarzda bir düşünceyi kazanmak için dört çeşit egzersizi üçer aylık süreyle yapmak gerekir. Bu egzersizler şunlardır.

 

a- Görsel uyaranlara bağımlılığın kaldırılması egzersizi.

 

b- Alternatifli düşünme modelinin oturtulması.

 

c- Örümcek ağlarının temizlenmesi.

 

Üçüncü boyutu görebilme egzersizi.

1-a Görsel uyaranlara bağımlılığın kaldırılması

Bu egzersiz görsel uyaranların çağrıştırdığı bilgilerin dışında kalanları da hatırlamayı esas alır. Aslında sadece uyarana bağlı kalmayıp çağrışımlarla da hafızamızda ilgili birçok bilgiyi bilince çağırma yeteneğimiz vardır. Fakat bunu kullanmadığımız için büyüme sürecinde adeta körleşmiştir.

 

Bunu tekrar kazanabilmek ile ilgili egzersizi bir örnekle açıklayalım; gözünüzü kapatın sonra tekrar açıp hemen tekrar kapatın. Gözünüzü açtığınız zaman gözünüze ilk çarpan objeyi gördünüz yani gözünüz onun bir anlık zaman içinde görünen yüzünün fotoğrafını çekti. Siz bu arada gözünüzü kapatıyorsunuz. Çekilen bu fotoğraf bilince gider ve hafızadan o görüntüye ait bilgiler çekilir. İşte bu noktada kendimize “daha ne var” sorusunu sormalıyız. Hafızadan bu bilgilerle ilgili çağrışım yapan diğer bilgileri çağırmalıyız

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
“Problemi yaratan beyinle problemi çözmek mümkün olamaz”

Çürük diş değil ki bu çektirip kurtulasın.

 

 

Cok anlamli bir cevap olmus. Yuregine saglik.

 

Problemi yaratanla pozitif dusunerek anlasmaya calissanda bazen gercekten anlayamayabiliyor karsindaki, yada anlamak istemiyor.

 

Pozitif dusunmek gercekten kisiyi daha az yipratiyor. Karsidaki ne olursa osun yine de pozitif dusunceden yanayim.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...