Jump to content

Meme Kanserini Önlemek İçin Neler Yapmalı?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Meme kanseri son dönemlerde oldukça artan kanser türevlerinden biridir. Kadınların hayatını kabusa çeviren bu kanser türü, nadiren erkeklerde de husule gelebiliyor. Kanser vakalarının üçte birini meme kanseri oluşturuyor. 30 yaşını geçmiş olan kadınların meme kanserine yakalanma riski %229/1, 40 yaşını geçenlerin %68/1, 50 yaşını geçenlerin ise %37/1’dir.

 

 

Ailesinde meme kanseri hastası bulunanların ise, meme kanserine yakalanma riski 2 kat daha fazla oluyor. Meme kanseri riskini alkol, beslenme hataları, sigara, hareketsizlik, stres gibi faktörler artırıyor.

 

 

Meme Kanserini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

 

 

Organik Beslenme

 

 

* Meme kanserini önlemek adına atılacak adımlardan ilki organik beslenmedir. Tüm kanser türevlerine karşı organik beslenerek önlem alınabilir.

 

 

Sigara İçmemek

 

 

* Tütün, meme kanserini riskini oldukça artırıyor. Son dönemlerde yapılan bilimsel araştırmalar sigara içen kadınların sayısını artırdığını gösteriyor. Meme kanseri araştırmaları da, eskiye nazaran meme kanserine yakalanan kadınların sayısında artış olduğunu gösteriyor. Gerisini siz düşünün.

 

 

Sağlıklı Beslenme

 

 

* Organik beslenmeyi alışkanlık haline getirdikten sonra, düzenli beslenme alışkanlığı da kazanılmalıdır. Yemekler öğününde yenmeli, dengeli ve yeterli bir beslenme sağlanmalıdır. Ayrıca, her gün spor yapmaya çalışılmalı.

 

 

Hormon Tedavisi Görme

 

 

* Östrojen ve progestin her ikisinin kombinasyonundan oluşan hormon replasmanı göğüs kanseri riskini artıran faktörlerdendir.

 

 

Oda Kokularından Uzak Durun

 

 

* Meme kanserini riskini en aza indirmek, meme kanserini önlemek için evinizin güzel kokması adına kullandığınız kokulu mumlardan, oda spreylerinden uzak durun. Bu tür kokular kimyasal içerdiklerinden meme kanseri riskini artıyor.

 

 

Düzenli Spor Yapın

 

 

* Haftada 5 kez düzenli olarak yarım saat spor yapanların meme kanserine yakalanma riski %18 oranında azalıyor.

 

 

Bebeğinizi Emzirin

 

 

* Emziren kadınların meme kanserine yakalanma riski yarı yarıya iniyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...