Jump to content

Burun Estetiği ve Nefes Problemleri


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Rinoplasti (rhynoplasty) burun ameliyatının bir diğer adıdır. Burun ameliyatları açık teknikle ya da kapalı teknikle hastalar üzerinde uygulanmaktadır. Kapalı burun ameliyatlarında burna uygulanan cerrahi kesilerin hepsi burnun iç kısmından gerçekleştirilmektedir, tip burun ameliyatlarında hastanın toparlanması açık tekniğe göre daha hızlı gerçekleşir ve burunda en ufak bir ameliyat izi kalmaz. Açık tip cerrahi burun ameliyatları kişinin burnu üzerinde kesi yapılarak uygulanır.

 

 

Burun ameliyatları öncesinde uzman hekimlere en çok sorulan soru “canım acıyak mı?” dır. Burun ameliyatlarında ameliyat esnasında hastaya genel ya da lokal anestezi uygulandığından operasyon esnasından kişi herhangi bir acı hissetmez. Ameliyat sonrasında ise buruna konulan tamponların çıkarılması esnasında küçük miktarlarda acı hissedilebilir. Özellikle açık teknikle yapılan burun ameliyatlarından sonra hastanın gözkapakları ve göz çevrelerinde küçük şişlikler ile hafif düzeylerde morarmaların görülmesi normal bir durumdur. Tabi ki hastanın bünyesi ve yapılan işlemin etkisine göre kişinin yukarıda bahsedilen bölgelerinde hiçbir morarma da gözlemlenmeyebilir. Burun estetiği ameliyatının akabinde hasta aynı gün içerisinde hastaneden taburcu olabilir bu durum daha çok kapalı teknikle yapılan burun ameliyatlarında görülmektedir, hastanın bir ya da daha fazla gün burun ameliyatından sonra hastanede yattığı durumlar da daha çok açık teknikle yapılan burun ameliyatlarında gözlemlenmektedir.

 

 

Burun estetiği ameliyatlarında septum deviasyonu olarak adlandırılan ve nefes alma güçlüklerine sebep olan bozuklukların da giderilmesi mümkündür. Kişinin burnundaki Septum yapısının eğriliğini düzeltmek amacıyla hastaya uygulanması gereken yegane tedavi hastanın septum bölgesinde eğriliğin tespit edilip bunun bir ameliyat vasıtası ile uzman hekimlerce düzeltilmesi işlemidir. Septoplasti olarak adlandırılan bu cerrahi teknikte hastanın burun mukozasına herhangi bir zarar verilmeden hastanın eğri olan septum kemiği ve septum kısımlarında bulunan bölgelere özel bir kıkırdak desteği eklenilir.

 

 

 

 

 

 

Kimi uzman cerrahlarca hastalara uygulanmakta olan tekniklerde ise kişinin burun bölgesindeki septum kıkırdaklarının tamamının yerlerinden çıkartılması durumunda ise kişinin burun sırtında çeşitli düşmeler ve şekil bozuklukları gibi istenmeyen durumlar oluşabilir. Konusunda deneyimli ve uzman bir estetik cerrahın ellerinde hastanın bahsedilen bu sorunlardan uzak kalması hastanın sağlığı açısından önemlidir. Septum ameliyatlarının tamamı burnun içerisinden yapılmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Estetiğini yeni yaptırmış biri olarak öncelikle kesinlikle kendini hazır hissetmelisin burun estetiğinde:)açık olarak anestezi ile oldum.Bitti ve hiç ağrı çekmedim şu an 18.gündeyim.1. gün yanı ameliyat günü anestezi nedeni ile bir şapşallık oluyor ve benim gibi hassas tiplerde şişme olup 3. güne kadar gözünüz de kapanabiliyor:)ama gelin görün ki başka kişilere baktığımda şiş olmayanlar da vardı.Bünyeye göre değişiyor.Ama hiç ağrı çekmedim.Artık tamponlar delikli olduğu için nefes alabiliyorsunuz.ama tabi birkaç gün kan akıyor bol bol temizlersek sorun yok.Tamponlarım 5. gün ve alçım da 10. gün alındı sonra iç dikişlerim alındı ve sonra dışta kalan dıkişlerim de bugün alındı.Hah hala burnumun ucu hissiz.Morluklarım tam 13 günde geçti.önce şiştim morardım,sonra indim sarardım,sonra onlar da gitti:)Ağrı da çekmedim.İşte 6 ayda burnum yerleşecekmiş ve gözlük kullanmak da yasak,güneşten de uzak duruyoruz.Şu an yarı şiş ve hissiz burnumdan çok çok memnunum:)Yani düşünenlere diyorum ki iyi bir plastik cerrahınız varsa ve kendinizi hazır hissediyorsanız 10 günü göze alarak başarılı bir sonuç alabiliyorsunuz:) Korkmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çok geçmiş olsun nefes problemin mi vardı canım yoksa görünüm açısından mı oldun:) benim kemik oldugundan nefes problemim var olmam gerekiyor ama sıkıntı sorun yaşamamak için hemen karar veremedim.

Teşekkür ederim İncisel aslında benım estetik acıdan sorundu ve burun ucu dusuklugu ve kemik vardı.Darbeye dayalıymış.Doğrusu ben şu an Ankaradayım ve ankarada oldum.Çok korkuyordum amelıyat olmadan kurdeşen döktüm.Kan tutuyor hastanede üç kere bayıldım ama hiç de korkulacak gibi değilmiş:)Ama tavsiyem şu cok araştırdım K.B.B uzmanı yerine estetik plastik cerrah olmasını tavsıye ederim.Ve özelde muayene olduk kuzenımle sonra devlet hastanesınde dr.Esabil Ekeri tavsıye ettiler yaptığı burunlara bakarak ameliyat oldum ve doğrusu çok memnunum.Ama çookk kalabalık haberiniz olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...