Jump to content

Ametist (Amethyst)- Huzur Taşı


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Eski Yunancada sarhoşluktan koruyan, sarhoş etmeyen manasına gelen ve tarihte ilk olarak Mısır hanedanları tarafından oyma süslemelerinde kullanılan Ametist, içinde mor ve eflatun tonlarının pek çoğunu barındırır ve ısıya maruz kaldığında sarıya döner. Taşın renk değiştirebilmesi, gizemli bir taş olarak da eskiden beri dikkatleri üzerine çekmesine sebep olmuştur.

Bilim ve din dünyası bu taşa hep ilgi duymuş, Ortaçağ Avrupa’sında özellikle Katolik Kilisesi sıklıkla Ametist’ i tıpkı Mısırlılar gibi oymalarında dindarlık sembolü olarak kullanmıştır. Bugün hala pek çok piskopos tarafından Ametist taşlı yüzükler takılmaktadır. Medyanın yaşamının üzerinden yüz yıllar geçmesine rağmen kendisine hala ilgisini kaybetmediği ünlü sanatçı, mucit Leonardo da Vinci bile meşhur notlarının arasında Ametist’ e yer vermiş, taşın şeytani günahkâr düşünceleri dağıttığını ve zekâyı canlandırdığını yazmıştır. Tibetli keşişler için Ametist hala kutsaldır.

Brezilya’da yakın geçmişte keşfedilen zengin Ametist yatakları, eski çağlarda Elmas, Safir, Yakut kadar nadir bulunan ve sadece soylular tarafından kullanılabilen bu taşın günümüzde pek çok insan tarafından erişilebilir olmasına izin vermiştir. Ametist Türkiye’de de nadir olarak bulunan değerli taşlardan bir tanesidir. Balıkesir, Erzincan ve Ordu’ da Ametist yataklarının olduğu bilinmektedir.

Çok eski çağlardan beri koruma niteliği Ametist’ in kelime manasından da anlaşılacağı gibi öne çıkmaktadır. Taşın güzelliği ve rengi dikkat çekidir. Bu sebeple de nazara, kötü yönlenmiş enerjiye karşı ilk dikkatleri üzerine toplayacağı ve insanları koruyacağı düşünülmüştür.

Negatif enerjiyi toplama özelliği olan Ametist’ in bulunduğu mekânlarda ortamdaki stresi azalttığı, daha huzurlu bir atmosfer sağladığı düşünülmektedir. Huzur taşı olarak da bilinen Ametist’ in endişe, korku gibi olumsuz duyguları dağıtma konusunda doğal bir yardımcı olduğu söylenebilir. Mutlu bir ev, sıcak bir yuva için, görüntüsü son derece dekoratif olan Ametist’ in kullanımı günümüzde modern mimarlar, dekoratörler tarafından da özellikle tercih edilmektedir.

 

AMETİST’ İN ŞİFA VERDİĞİNE İNANILAN HASTALIKLAR

Fiziksel bedenimiz ve iç dünyamız arasında denge kurmamıza yardımcı olan Ametist’ in tetiklenmesinde daha çok ruhsal sıkıntılarımızın rol oynadığı mide-bağırsak gibi sindirim sistemi ile alakalı rahatsızlıklarda şifa veren bir tarafı olduğu da yaygın şekilde bilinmektedir.

Uyku konusunda sıkıntı yaşayan insanların yatak odalarında Ametist taşı bulundurmaları yararlıdır.

 

AMETİST’İN RUHSAL OLARAK GÜÇ VERDİĞİNE İNANILAN ALANLAR

Huzur ve ruhsal dinginlik ile özdeşleşen bu taşın meditasyon yapan kişiler tarafından sıklıkla kullanılması tavsiye edilir. İçe dönüş konusunda doğal bir yardımcıdır.

Huzur veren enerjisi nedeniyle, özellikle çok yoğun iş temposu ile çalışan kişilerin, bu taşı yakınlarında bulundurmaları fazla çalışma kaynaklı gerginlikleri azaltmaları, stresle daha kolay baş edebilmeleri açısından faydalıdır.

Yeniliklere alışmak, yeni ortamlara uyum sağlamak konusunda yardımcı nitelikleri olan Ametist’ in özellikle yeni taşınılan evlerde, mekânlarda kişilere başlangıçlara ve yeni ortamlara uyum sağlamaları açısından faydalı olduğu bilinmektedir.

Günümüzde elektronik aletlerle çevrili bir ortamda yaşıyoruz ve tüm bu teknolojik ağın üzerimizde oluşturduğu bir enerji bulutu mevcut. Ametist bir kuvars türü olarak bu aletlerin yaydığı ufak miktarlı olsa da radyasyon ve elektrik gerilimini minimum seviyeye indirmektedir.

 

ASTROLOJİ VE AMETİST

Ametist taşı kullanacak olanların özellikle haritalarında Satürn’ün konumunun dikkatlice belirlenmiş olması gerekmektedir. Yıldız Haritasında güçsüz bir pozisyonda bulunan Satürn’ ün kuvvetlendirilmesi, iletişim, ruhsal ve zihinsel dinginlik sağlanması için Mavi Safir, Lapis Lazuli veya Ametist kullanılabilir. Genel olarak Satürn Oğlak ve Kova Burcu’larında kuvvetli olduğundan, Oğlak ve Kova Burcu insanlarının Ametist taşı kullanması doğrudur diyebiliriz. Oğlak ve Kova Burcu insanları için kullanılabilecek diğer değerli taşlar: Mavi Safir ve Lapis Lazuli’ dir.

 

Ametİst satın alırken

Ametist gümüş kullanılarak monte edilmiş, ya da altın renkli metaller ile takı haline getirilmiş olmalıdır. Takı şeklinde kullanmak istiyor iseniz, ten ile teması kesinlikle sağlanmalıdır. Ametist teninize temas etmediği sürece düzenleyici enerjilerinden faydalanabilmeniz bireysel kullanımlarda mümkün değildir.

Ametist’ in takı olarak kullanıldığında başka taşlar ile birlikte muhafaza edilmemesi tavsiye edilir.

 

Ametİst Uyumlaması

Ametist Cumartesi günü sabahı erken saatlerde kullanacak kişi tarafından ilk kez takılmalı ya da yerleştirilmelidir. Böylelikle taşın enerji temizliği sağlanmış, kullanacak kişiye/ortama uyumlu hale gelmesi söz konusu olabilecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...