Jump to content

Kuvars (Quartz) – Uyum Getiren Taş


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kuvars, doğada bolca bulunan saf silisyum kristallerine verilen addır. Halk arasında Kuvars’a çakmaktaşı da denmektedir.Beyaz, mor, pembe, füme, kahvemsi, sarımsı ve saydam gibi çok çeşitli renklerde bulunabilen değerli taşlardan biri olan Kuvars’ ın beyazımsı veya sarı damarlı rengi en çok tercih edilenidir. Kahverengimsi olan türü Kaplan Gözü olarak da bilinir.Camın ham maddesi olan Kuvars’ın saf kum içerisinde bolca bulunması sebebiyle endüstriyel anlamda kullanımı da bir hayli yaygındır. Çakmaklarda kıvılcım üretme kaynağı olarak hepimizin günlük yaşamında Kuvars yer almaktadır. Dünya kabuğunun %10’undan fazlası Kuvars kristalinden oluşmaktadır. Bu nedenle de yeryüzünde en bol bulunan 2. Kristal Kuvars’ tır. Kuvars’ ın basınç altında belli bir elektrik alan oluşturduğu, tersi bir durumda, yani elektriğe maruz kaldığında da kendi şeklini değiştirebildiği bilinmektedir.

Özellikle antik çağ Avrupa’sından kalan mezarların içerisinde Kuvars’ tan yapılma süs eşyalarına ve biblolara rastlanmıştır. Mitoloji’ de ise Venüs’ün saçlarının Kuvars olduğu var sayılmış,ayrıca yine aşk tanrısının okları Kuvars’ tan yapılmıştır. Çakraların enerji dengesini sağladığına inanılan Kuvars’ ın karanlık çağ Avrupa’ sında kara büyüden koruduğuna inanıldığı için özellikle cadılar tarafından kullanıldığına kayıtlarda rastlanmaktadır. Holllywood filmlerinin vazgeçilmez kristal küreleri de Kuvars’ ın çok eski dönemlerdeki bu kullanıcılarından kaynaklanmaktadır.

Kuvars koruyucu niteliği ön planda olan değerli taşlardan bir tanesidir.

 

KUVARS’IN ŞİFA VERDİĞİNE İNANILAN HASTALIKLAR

Kuvars, fobi kaynaklı korkularla başa çıkılmasında yardımcı olan bir taştır. Aşırı heyecan, panik atak gibi durumları sakinleştirdiğine inanılmaktadır. Antidepresan etkiler içerdiği söylenen taşın özellikle sakinleştirici ilaçların etkisini arttırdığına olan kanaat yüksektir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği de bilinen bir başka özelliğidir.Kuvars’ ın yaşlılık etkilerini geciktirdiği, doku yenilenmesini arttırdığı da genel kabul gören faydalarındandır.

Sırt ağrısı çekenlerin yataklarının hemen altına Kuvars yerleştirmesi tavsiye edilmektedir. Uzun süre ayakta kalmak sebebiyle hissedilen ayak ağrılarını ya da el ve bilek ağrılarını,altına Kuvars taş koyarak hafifletmeye çalışmak da uygulanan alternatif tedavilerden bir tanesidir.

 

KUVARS’IN RUHSAL OLARAK GÜÇ VERDİĞİNE İNANILAN ALANLAR

Kuvars, sahibini kem gözlerden koruyan bir taştır. Kuvars takıların dua eden kişinin üzerinde olması halinde, edilen duaların daha çabuk kabul olunacağına çok eski zamanlardan beri inanılmıştır.Günümüzde ise meditasyon süreçleri için sıklıkla kullanılmaktadır.

Kararsızlık süreçlerinin kısa sürmesine, dengeye ihtiyaç duyan ilişkileri düzenlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Kişinin kendi değerinin farkına varması için iyi bir rehberdir.

Takım çalışması gerektiren konularda bireyler arasındaki iletişimi ve anlaşmayı kolaylaştırdığı için, ortak hedefe daha hızlı erişebilmeyi amaç edinenlerin, ortamda bir Kuvars kristali bulundurmaları tavsiye edilmektedir. Günümüzde modern mimarlar ve dekoratörler tarafından özellikle ekip halinde çalışma yapılan ofis ortamlarına hem görsel güzellik hem de uyum sürecini hızlandırmak amacıyla Kuvars Taşlar yerleştirildiğine rastlanmaktadır. Kuvars’ ın dekoratif kullanımına toplantı masalarının ortasına yerleştirmek suretiyle de rastlanmaktadır.

Daha organize çalışmak ve iş yerindeki diğer bireylerle pozitif bir ilişki geliştirmek adına masanıza yerleştireceğiniz Kuvars’ tan faydalanabilirsiniz.

İlişkilerinde sorun yaşayan çiftler, iletişimlerini doğru şekilde yeniden yapılandırabilmek için özellikle yatak odalarına 2 veya 3 tane Kuvars koyabilirler.

Kuvars’ın kazanılan paranın tasarruf edilmesi konusunda da insanı teşvik ettiği söylenmektedir.

 

ASTROLOJİ VE KUVARS

Kuvars doğada çeşitli renklerde bulunabilen değerli bir taş olduğu için sahip olduğu renklere göre de astrolojik olarak dağılımı söz konudur. Şeffaf (Rutilli, Distenli) ve Sarımsı, kahverengimsi türleri Astrolojide en çok tavsiye edilen çeşitleridir.

Sarımsı, kahverengimsi Kuvars (Kaplan Gözü) Jüpiter taşıdır. Dolayısıyla Jüpiter tarafından yönetilen Yay ve Balık Burç’ ları için uygundur. Balık ve Yay Burç’ ları için Kuvars; Safir, Topaz, Lapis Lazuli, Sitrin yerine kullanılabilecek daha ekonomik alternatifli değerli bir taştır.

Şeffaf Kuvars Venüs’ ün taşıdır. Dolayısıyla Venüs tarafından yönetilen Boğa ve Terazi Burç’ ları için uygundur. Boğa ve Terazi Burçları için Kuvars;Turkuaz, Zirkon ve Saydam Safir yerine kullanılabilecek daha ekonomik alternatifli değerli bir taştır.

Kuvars kullanacak olanların özellikle haritalarında Venüs’ün veya Jüpiter’ in konumunu dikkatlice belirlemiş olmaları gerekmektedir. Yıldız Haritasında güçsüz bir pozisyonda bulunan Venüs’ ün veya Jüpiter’in kuvvetlendirilmesi için Kuvars kullanılabilir.

 

Kuvars Satın Alırken

Kuvars gümüş kullanılarak monte edilmiş, ya da altın renkli metaller ile takı haline getirilmiş olmalıdır.

Kuvars’ın ten ile teması kesinlikle sağlanmalıdır.

Rengi ne olursa olsun Kuvars kimyasal maddeler ile temas etmemesi gereken bir taştır.

 

Kuvars Uyumlaması

Şeffaf Kuvars Cuma günü, Sarımsı veya Kahverengimsi Kuvars ise Perşembe günü sabahı erken saatlerde kullanacak kişi tarafından ilk kez takılmalıdır.Böylelikle taşın enerji temizliği sağlanmış, kullanacak kişiye uyumlu hale gelmesi söz konusu olabilecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...