Jump to content

Lapis Lazuli (Lazurite) – Dengeleyici Taş


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Lapis Lazuli içeriği mineral değil kaya özellikleri taşıyan, doğada daha çok lacivert rengine rastlanan yarı şeffaf bir değerli taştır. Taşın ismi Latince ve Farsçadan günümüze harmanlanarak gelmiştir ve mavinin taşı anlamındadır.

Yüzyıllar boyunca özellikle takı, oyma, mozaik ve süs eşyalarında Lapis Lazuli sıklıkla kullanılmıştır. Lapis Lazuli taşını tarihte en fazla kullanan şüphesiz ki antik çağ Mısır Medeniyetidir. Çeşitli nazarlık ve takılarında sıklıkla Lapis Lazuli’ yi kullanmakla beraber, Mısırlı kadınlar Lapis Lazuli’ nin tozundan elde ettikleri mavi boyaları göz farı olarak da kullanmışlardır. Ölüler Kitabı’nda da yer verdikleri Lapis Lazuli’ nin göz şeklinde altın bir muhafaza içerisine monte edilmesi ile oluşturulan takının güçlü bir tılsım olduğundan bahsedilmektedir. Antik Sümerler ise Lapis Lazuli’ yi daha çok biblo ve mühür yapmakta kullanmışlardır. Sümer ve Akad yazıtlarında Lapis Lazuli kralların hazinelerinde yer alan taş olarak nitelendirilmektedir. Roma imparatorluğu döneminde Lapis Lazuli güçlü bir afrodizyak olarak itibar görmüş, ortaçağ Avrupa’sında ise kıskançlık ve korku gibi duygulardan arınmak için kullanılmıştır. Bazı kaynaklarda toz haline getirdikleri taşı apselere merhem, mide hastalıklarına karşı da ilaç olarak kullandıkları yazmaktadır.

Lapis Lazuli’ nin eski çağlarda toz haline getirilmesi ile elde edilen boyalardan pek çok süslemenin mavi rengini aldığı bilinmektedir. Hz. Meryem’in resmedildiği pek çok kutsal resimde Lapis Lazuli’ den yapılmış boyalar kullanılmıştır.

Lapis Lazuli’nin şifalı ve tılsımlı yönü insanlık tarihi boyunca göz önünde olmuştur. Şifa verdiğine inanılan doğal ve değerli taşlar arasında Lapis Lazuli en geniş etki alanına sahip olanıdır. Lapis Lazuli gecenin, geceye ait gökyüzünün taşıdır. Sürekli olarak takılmaması, özellikle gündüzleri değil geceleri kullanılması ve kimyasal temizleyicilerden, sabun da dahil olmak üzere uzak tutulması tavsiye edilmektedir.

 

LAPİS LAZULİ’NİN ŞİFA VERDİĞİNE İNANILAN HASTALIKLAR

Lapis Lazuli özellikle çocuk dostu bir taş olarak anılmakta, kemikleri güçlendirdiği, büyümeyi desteklediği, özgüven aşıladığı, çocukları kazadan beladan koruduğu kabul edilmektedir.

Yetişkinler içinse Lapis Lazuli gecenin taşı olduğundan uyku için güzel bir yardımcıdır. Kaygı duygusunu azaltır. Duyu organları ile ilgili rahatsızlıklara iyi geldiği, özellikle gece yükselen ateşin düşürülmesine, az çalışan tiroit bezinin uyarılmasına, sindirim sistemi zehirlenmelerine iyi geldiği belirtilmektedir. Cilt dostu olduğu eski çağlardan beri kabul edilen Lapis Lazuli’ nin alerjilere iyi geldiği hala düşünülmektedir. Migren ağrılarında da teskin edici şifalı değerli taş olarak kullanılmaktadır.

 

LAPİS LAZULİ’ NİN RUHSAL OLARAK GÜÇ VERDİĞİNE İNANILAN ALANLAR

Lapis Lazuli kişinin kendisini açıkça ifade etmesinin önünde duran engelleri kaldıran, bu anlamda kişiye iletişim cesareti veren, açık yürekli olmaya teşvik eden bir taştır. Özellikle ikili ilişkilerde iletişim eksikliğini gidermesi, onu uyumu arttıran taş olarak tanımlamaktadır. Melankolik ve depresif bakış açılarına mani olan Lapis Lazuli, kullanan kişiye olaylara daha geniş bir perspektiften yaklaşması için destek olur. Akıl ve zeka keskinliği vererek olayları daha net şekilde ele almamızda iyi bir enerji düzenleyicidir. Aklımızın kabul edip, kalbimizin red ettiği olaylarda arabulucu olur ve iç barışımızı tekrar kazanmamıza yardım eder.

 

ASTROLOJİ VE LAPİS LAZULİ

Lapis Lazuli astrolojide Satürn gezegeninin taşıdır. Dolayısı ile Lapis Lazuli kullanacak olanların özellikle haritalarında Satürn’ün konumunu dikkatlice belirlemiş olmaları gerekmektedir. Yıldız Haritasında güçsüz bir pozisyonda bulunan Satürn’ ün kuvvetlendirilmesi için Lapis Lazuli kullanılabilir. Genel olarak Satürn Oğlak Burcu ve Kova Burcu’ nun gezegeni olduğundan, Oğlak ve KovaBurcu insanlarının Lapis Lazuli kullanması doğrudur diyebiliriz.Oğlak Burcu ve Kova Burcu için LapisLazuli gibi Mavi Safir, , Ametist , Lal de alternatif olarak kullanılabilecek taşlardandır.

Lapis Lazuli Satın Alırken

Lapis Lazuli Gümüş kullanılarak monte edilmiş, ya da altın renkli metaller ile takı haline getirilmiş olmalıdır. Ten ile teması kesinlikle sağlanmalıdır.

 

Lapis Lazuli Uyumlaması

Lapis Lazuli mutlaka Cumartesi gecesi kullanacak kişi tarafından ilk kez takılmalıdır.Böylelikle taşın enerji temizliği sağlanmış, kullanacak kişiye uyumlu hale gelmesi söz konusu olabilecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...