Jump to content

Kirigami Nedir?


Alyadua

Önerilen Mesajlar

Kirigami nedir?

Kağıda keserek şekil verme sanatına Japonca’da “Kirigami” denir. Japonca’da kesilmiş (kami) kağıt anlamına gelmektedir.

Aslında birçok kültürde çeşitli kağıt kesme sanatları mevcut olmasına rağmen en çok bilineni Japon kültürünün ayrılmaz bir parçası olan Origami’nin temel formlarında katlanmış kağıdın makas ya da kesici kullanarak şekillendirilmesi olarak tanımlanan “Kirigami” dir.

Doğu kültüründe yaygın bir sanat olan Kirigami’nin 17. yüzyılda ortaya çıktığı düşünülmektedir. İlk zamanlarda tapınaklarda tanrılara sunulmak üzere yapılmıştır.

Japonların bir çok geleneksel motifleri ve Kirigami’nin bir çeşidi olan Monkiri ile üretilmiştir. Monkiri ile özellikle şehir amblemleri tasarlanmıştır. Monkiri Japonca’da “amblem kesme” anlamına gelmektedir.

 

kag%C4%B1t-kesme-sanati-0502.jpg

 

New York'lu sanatçı Made White kağıt illüstrasyonlarıyla dikkat çekiyor. Sanatçı, falçata kullanarak kestiği kağıtları muhteşem hayvanlara, eşyalara çeviriyor.

 

kag%C4%B1t-kesme-sanati-0502-01.jpg

 

Xuan paper (xuan kağıdı) veya Shuen paper (shuene kağıdı) ya da rice paper (pirinç kağıdı) olarak adlandırılan bu sanat, ilk defa Çin’in doğu bölgelerinde başlamıştır. Çinliler bu sanatı başlangıçta yazı yazma ve resim yapma işlerinde kullanmışlardır. Kağıdı keserek şekil verme sanatına Japonca’da “Kirigami” denir.

 

kag%C4%B1t-kesme-sanati-0502-02.jpg

 

Japonca’da kiri kağıt, gami (kami) ise kesme anlamına gelmektedir. Doğu kültüründe yaygın bir sanat olan Kirigami’nin 17. yüzyılda Çin’de ortaya çıktığı, buradan diğer Asya ülkelerine (Japonya, Güney Kore vs.) yayıldığı ileri sürülmektedir.

 

kag%C4%B1t-kesme-sanati-0502-03.jpg

 

İleriki dönemlerde bu sanatı geliştiren Japonlar'ın bir çok geleneksel motifleri ve Kirigami’nin bir çeşidi olan Monkiri ile üretilmiştir.

 

kag%C4%B1t-kesme-sanati-0502-04.jpg

 

Genelde Kirigami katlanmış bir temel ile başlar, ardından kağıt kesilir ve kağıt düzleştirilerek açılır kirigami tamamlanır. Kirigami genelde simetriktir; kar taneleri, yıldızlar veya orkideler gibi..

 

kag%C4%B1t-kesme-sanati-0502-05.jpg

 

Kirigami ile açılır kapanır modeller arasındaki fark; kirigami tek bir kağıttan kesilerek dizayn tamamlanır. Açılır kapanır modeller ise birkaç parça yapıştırılarak yapılabilir.

 

kag%C4%B1t-kesme-sanati-0502-06.jpg

 

Doğu kültüründe yaygın bir sanat olan Kirigami’nin 17. yüzyılda ortaya çıktığı düşünülmektedir. İlk zamanlarda tapınaklarda tanrılara sunulmak üzere yapılmıştır.

 

kag%C4%B1t-kesme-sanati-0502-07.jpg

 

japonların bir çok geleneksel motifleri ve Kirigami’nin bir çeşidi olan Monkiri ile özellikle şehir amblemleri tasarlanmıştır. Monkiri Japonca’da “amblem kesme” anlamına gelmektedir.

 

kag%C4%B1t-kesme-sanati-0502-08.jpg

 

Oluşturulmuş belli katlama sayıları bulunan kirigami örnekleri oluşturularak güzel tasarımlar uygulanabilir. Bunun yanı sıra; katlama sayılarını ve kesme yerlerini değiştirerek kendine özgü kirigami örnekleri de tasarlayabilmek mümkündür.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...