Jump to content

Kırmızı Mercan (Red Coral)-Güç Taşı


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kırmızı Mercan, aslında omurgasız bir hayvanın iskeletinden elde edilen değerlibir taş türüdür. Değerli Taşlar arasında bir canlıdan elde edilebilen İnci’ den sonraki tek taş Kırmızı Mercan’ dır. Parlaklığı, can alıcı kırmızı rengi ve geçmişte kıyıya çok yakın yerlerde deniz dibinde kolayca bulunabilmesi sebebiyle çok eski çağlardan beri takı yapımı konusunda vazgeçilmez bir malzeme olmuştur. Eski Mısır ve onun öncesinde de pek çok antik mezarda Kırmızı Mercandan yapılmış takılar arkeolojik kazılarda bulunmuştur. Efsaneye göre Perseus tarafından başı kesilen Gorgon’un akan kanlarına Medusa öyle bir bakış atmıştır ki! Kandamlaları taşlaşmış ve Kırmızı Mercan bu şekilde oluşmuştur. Uzak doğu’ya milattan önceki çağlarda Kırmızı Mercan en çok bulunduğu Akdeniz kıyılarından götürülürdü. Romalılar ise özellikle çocuklarını korumak için Kırmızı Mercan’ dan yapılmış boncukları onların beşiklerine asarlardı. Kur’an-ı Kerim’de ise çok sınırlı sayıda hayvan ve bitkinin adı geçmektedir. Mercan’da bunlardan bir tanesidir. Rahman suresinde İnci ve Mercan’ dan bahsedilmektedir.

Dünya üzerinde sıcak sularda çeşitli ülkelerde de yatakları bulunan Mercan’ın ana vatanı Akdeniz’dir. Akdeniz coğrafyasında yerleşmiş pek çok medeniyet tarafından yüz yıllardır hem süs eşyası hem de şifa bulmak amacı ile kullanılmıştır. Kırmızı Mercan öylesine eski çağlardan beri kullanılmaktadır ki; eskiden kıyılarda rahatlıkla bulunabilen bu taş, artık sadece Akdeniz’in çok derin sularında ve bakir mağaralarından çıkartılabilmektedir. Çıktığı coğrafyanın bir başka vaz geçilmez kaynağı zeytinyağı da Kırmızı Mercan’ın doğal temizleyicisi ve parlatıcısı olarak hep kullanılmıştır.

Kırmızı Mercan, Yakut’ un iyi geldiği konular ile benzerliklergösterir. Ancak Yakut’’ un aksine daha fazla feminen etkiler içeren bir taştır. Çocuk ve kadınlar için doğal bir koruyucu, kem gözlerden sakındırıcı etkisi yüz yıllardır toplumlar tarafından kabul görmüştür. Kadınlar için boyuna takılan Kırmızı Mercan kolyelerin özellikle nazara karşı faydalı olduğu, üretkenliği ve doğurganlığı arttırdığı bilinmektedir. Ayrıca kadınlarda görülen cinsel isteksizliğin giderilmesinde de kullanılmaktadır.

 

KIRMIZI MERCAN’IN ŞİFA VERDİĞİNE İNANILAN HASTALIKLAR

Kan dolaşımı, kan ile ilgili rahatsızlıklarda iyi bir düzenleyicidir. Kansızlığa iyi gelmesi yüzyıllardır kabul görmüş şifa verdiğine inanılan bir özelliğidir. Kırmızı Mercan’ın kadınlar ile olan bağlantısı ve Akdeniz Bölgesinde yaşayan kadınlarda kansızlık probleminin sıkça görülmesi düşünüldüğünde, bunun birbirini destekleyen akla yatkın bir durum olduğu görülmektedir. Baş ağrısı, halsizlik, hormon dengesizliği gibi yine pek çok kadında sıklıkla rastlanan rahatsızlıklarda rahatlatıcı ve düzelticidir. Regl dönemlerinde ve doğurganlığın arttırılması için de yoğun olarak kullanılmaktadır. Yüksek ateş ve soğuk algınlığı kaynaklı rahatsızlıklarda doğal yatıştırıcıdır. Kalp ve Dalak ile ilgili rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Ancak en çok kadınların cinsel isteksizliğini giderme konusunda kullanılması şiddetle tavsiye edilmektedir.

 

KIRMIZI MERCAN’IN RUHSAL OLARAK GÜÇ VERDİĞİNE İNANILAN ALANLAR

Kırmızı Mercan kararlılığı güçlendirir, korkularımızı yenmemize yardımcı olur. Her türlü başlangıç için, tereddütlerimizin bulunduğu hallerde çok iyi bir yüreklendiricidir. Hakkımızda negatif düşünüldüğünüya da düşünüleceğini hissettiğimiz ortamlara gireceğimiz zaman Kırmızı Mercan’dan güç alabiliriz. Ruhsal olarak zorlandığımız anlarda, bize denge verir. Duygularımız yerine aklımızın ve zekâmızın kullanımını teşvik eder.

Özellikle gerginlik yaşadığımız ya da bir şekilde ilişkimizde pürüz yaşadığımızı düşündüğümüz bayan arkadaşlarımıza Kırmızı Mercan’ dan yapılmış takıları hediye ederek barış çubuğu uzatabiliriz.

 

KIRMIZI MERCAN VE ASTROLOJİ

Kırmızı Mercan Akrep veKoçBurcu’ nun taşıdır.Her iki Burcu’n da yönetici gezegeni Mars ile doğal olarak yakın bir ilişkisi vardır. Özellikle kişisel haritalarında Mars‘ ı yara almış, ya da zor bir konumda bulunanlara, gezegeninin enerjilerinin düzenlemesi için değerli taşlar arasında Kırmızı Mercan sıklıkla önerilmektedir. Savaş, mücadele ve cesaret gezegeni olan Mars, çoğunlukla erkeklere ithaf olan bu nitelikleri kadınlar için de Kırmızı Mercan vasıtasıyla kuvvetlendirerek sağlayabilme şansı elde eder.

Kırmızı Mercan’ın etkilerinden yararlanmak isteyenlerin özellikle haritalarında Mars’ın konumunu dikkatlice belirlemiş olmaları gerekmektedir. Yıldız Haritasında güçsüz bir pozisyonda bulunan Mars’ın kuvvetlendirilmesi için Kırmızı Mercan kullanılabilir. Kırmızı Mercan gibi Akrep ve KoçBurcu için kullanılabilecek başka bir taş ise; Kırmızı Yeşim’ dir. Akrep Burç’ ları için bir diğer alternatif taş ise Akik’ tir.

Kırmızı Mercan Satın Alırken

Kırmızı Mercan gümüş ya da altın renkli metaller ile takı haline getirilmiş olmalıdır. Ten ile teması kesinlikle sağlanmalıdır.

 

Kırmızı Mercan Uyumlaması

Kırmızı Mercan Salı günü sabah 11:00 – 13:00 saatleri arasında kullanacak kişi tarafından ilk kez takılmalıdır. Böylelikle taşın enerji temizliği sağlanmış ve kullanacak kişiye/ortama uyumlu hale gelmesi söz konusu olabilecektir.

Kırmızı Mercan’ın kullanmaya başlamadan önce taşın enerji temizliğinin yapılması gerekmektedir.

 

Kırmızı Mercan’ ın yıkanırken çıkartılması, zaman içerisinde parlaklığının yerine gelmesi için zeytinyağı ile ovulması tavsiye edilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...