Jump to content

Safir (Saphirre)- Engelleri Kaldıran Taş


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Safir doğada genelde Yakut ile birlikte bulunan değerli bir taştır. Sarı, pembe, mor, turuncu, saydam ve yeşil renkleri bulunmakla birlikte, mücevher olarak en yaygın kullanılan tonu mavi’ dir. Safir‘ in ismi de zaten eski Yunancada mavi taş anlamındaki “sappheiros” kelimesinden gelmektedir. Persler dünyanın dev bir mavi Safir üzerinde durduğuna ve gök kubbenin rengini de bu Safir’ in ışık yansımasına bağlı olarak mavi olduğuna inanırlardı.

Safir’in saydam olanları Pırlanta yerine de kullanılmaktadır. İnanç ve bağlılığı sembolize ettiğine inanılan Safir’in, pek çok kişi tarafından bu sebeple nişan, evlilik törenlerinde kullanıldığı da bilinmektedir. Prens Charles, Diana ile nişanlandığında özellikle İngiliz kraliyet ailesi tarafından saraya ait pek çok mücevher ve süslemede kullanılan bu taştan yapılan bir yüzüğü tercih etmiştir.

Batı medeniyetlerinde Mavi Safir’in bilinirliği daha fazla iken, özellikle Sarı Safir’ in Hint Astrolojisindeki ve Hint kültüründeki yeri bolluk ve bereket gezegeni olan Jüpiter’ i temsil ettiği için daha farklı ve önemlidir. Batı toplumlarında kraliyet sembolü olarak MaviSafir’in sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Papalık makamını da temsilen Mavi Safirtaş olarak belirlenmiştir.

 

SAFİR’ İN ŞİFA VERDİĞİNE İNANILAN HASTALIKLAR

Safir’in böbrek ve kalp dostu olduğu kabul görmektedir. Taşın rengine göre etkileri pek çok kaynakta ayrılmakla beraber, Safirlerin tüm renklerinin genel etkisi kişiyi ve bünyesini güçlendirmesidir. Tarih boyunca krallar tarafından tercih edilmesinin en önemli nedeni ekonomik olarak çok pahalı olması ile birlikte, fiziksel olarak kişiye yenilmez bir güç bahşettiğine olan yaygın inançtır. Safir’in kalp dostu olması da kraliyet mensuplarının uzun bir yaşam sürmek maksadı ile bu taşa yönelmelerini sağlamıştır. Göz, deri ve kemikleri alakadar eden romatizma hastalıklarına karşı da Mavi Safir’in etkili olduğu kabul gören diğer şifalı yönlerindendir.

Pek çok kişi günümüzün yıkıcı hastalıklarından biri olan kansere karşı koruyucu olduğuna inandıkları Sarı Safir’i kullanmaktadırlar.

 

SAFİR’ İN RUHSAL OLARAK GÜÇ VERDİĞİNE İNANILAN ALANLAR

Safir’in farklı renk yelpazesine göre iyi geldiği konular da değişmektedir. Ancak tüm etkilerine topluca bakıldığında Safir’in engelleri kaldırdığı, arzu edilene ulaşmak için kişiye yardım ettiği, bereket vaat ettiği görülmektedir.

Mavi Safir’in korku, endişe, şüphe gibi kişinin ruhunu ele geçirip, onu zayıf kılan düşüncelere teslim olmasına engel teşkil ettiğine inanılmaktadır. Olumsuz duyguları bertaraf etmesi sonucu hoşgörüyü arttırarak, takan kişinin iletişim gücünü keskinleştirmektedir. Mavi Safir’in en önemli uğuru ise taşıyan kişiye zenginlik, sağlık, sükûnet, iyi bir şöhret ve evlat bahşetmesidir. Bunun yanında Mavi Safir’in kaza ve doğal afetlere karşı da koruyucu olduğuna inanılmaktadır. Finansal anlamda sahibini refaha çıkarttığına inanılan bu taşın, kariyer hayatında başarıyı getirdiği için de özellikle bayanlar tarafından tercih edildiğine rastlanmaktadır. Ruhani işler ile ilgilenenlerin de kalp gözünü keskinleştirdiğine inanılan bu taşı kullanmaları tavsiye edilir.Zira Mavi Safir’in papalık sembolü olarak kullanılmasının sebebi de budur.

Sarı Safir ise kişiye mutlak bir başarı, başarı ile birlikte saadet, zenginlikle birlikte bolluk, yaptığı işte tanınma sağlamayı vaat eder. Sarı Safir’in takan kişiyi toplum içinde fark edilir bir insan yaptığı da bilinmektedir. Ailevi ilişkileri de güçlendirip, birlik ve beraberliği arttırması daalternatif faydalarındandır. Genel olarak güçlü bir düzelmeyi hayatın her önemli alanında vaat eden Sarı Safir’in Hint Astrolojisindeki ve toplumundaki ayrıcalıklı yerine şaşırmamak gerekir.

Saydam Safir, güzel ahlak, keskin zekâ için uğurludur. Her türlü güzelliğin bizi bulması için kullanımı yaygındır. Özellikle aşk, sevgi ve dostluk ile alakadar konularda Saydam Safir ile yapılmış takıların sahiplerine yaşayabilecekleri her türlü sıkıntılı durum için çözüm getiren bir uğuru olduğuna inanılmaktadır.

 

SAFİR VE ASTROLOJİ

Safir renk çeşitlerine göre farklı burçlar ve gezegenler için düzeltici etkileri olan değerli taşlardandır.

Mavi Safir: Büyük öğretmen Satürn’ ün taşı olan Mavi Safir, yönetici gezegeni Satürn olan Oğlak ve Kova Burçları’ nın uğurlu taşıdır. Oğlak ve Kova Burçları için Lapis Lazuli ve Ametist Mavi Safir yerine kullanılabilecek daha ekonomik alternatif değerli taşlardır.

Sarı Safir: Jüpiter’in taşı olarak kabul gören Sarı Safir, yönetici gezegeni Jüpiter olan Yay ve Balık Burçları’nın uğurlu taşıdır. Yay ve Balık Burçları için Sarı Topaz, Sitrin ve Kuvars, Sarı Safir yerine kullanılabilecek daha ekonomik alternatif değerli taşlardır.

Saydam Safir: Güzellik ile özdeşleştirilen Venüs’ ün taşıdır. Dolayısıyla Venüs tarafından yönetilen Boğa ve Terazi Burç’ları için uygundur.Boğa ve Terazi Burçları için Zirkon, Turkuaz ve Kuvars, Saydam Safir yerine kullanılabilecek daha ekonomik alternatif değerli taşlardır.

Safir, Zümrüt, Yakut ve Elmas gibi kişinin üzerinde etkisi çok büyük olan değerli taşlardan bir tanesidir. Bu nedenle, Safir kullanacak olanların özellikle kişisel yıldız haritalarında Satürn, Jüpiter ve Venüs’ün konumlarını doğru şekilde analiz ettirmeleri gerekir.

 

Safİr Satın Alırken

Mavi ve Şeffaf Safir Gümüş kullanılarak monte edilmiş, ya da altın renkli metaller ile takı haline getirilmiş olmalıdır.Sarı Safir içinse uygun olan metal Altın ya da altın renkli olanlardır. Rengi ne olursa olsun, Safir’in ten ile teması kesinlikle sağlanmalıdır.

 

Safİr Uyumlaması

Safir mutlaka sahip olduğu renge göre uygun (Mavi: Cumartesi, Sarı: Perşembe, Şeffaf: Cuma) günde sabah erken saatlerde kullanacak kişi tarafından ilk kez takılmalıdır. Böylelikle taşın enerji temizliği sağlanmış, kullanacak kişiye/ortama uyumlu hale gelmesi söz konusu olabilecektir.

Safir’i kullanmaya başlamadan önce taşın enerji temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...