Jump to content

Topaz- Aşk Taşı


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Topaz sarı, kırmızı, pembe, mavi veya kahverenginin çeşitli tonlarında doğada bulunabilen, ısıya dayanıklılığı oldukça yüksek bir mineraldir. Topaz özellikle güneş ışığına maruz kaldığında renk değişimi yaşayabilir. Bu sebeple de eski çağlarda ortamın enerjisini hissedebildiğine inanılmış, konuşan taş olarak anılmıştır. Mısır hanedanlığı döneminde yaygın olarak kullanılan Sarı renkli Topaz baş tanrıları RA’ nın simgesi sayılırdı. Romalılar devrinde ise yine Topaz’ ın göz alıcı Sarı rengi onu Güneş tanrısı ile bütünleştirmiştir. Eski Ahit’te de bahsi geçen Topaz 12 farklı İsrail kabilesinin üzerine adının yazılacağı kutsal şehre açılan kapılardan birinin üzerindeki taştır.

Eskiden beri Topaz’ın kişileri kötü insanlardan, bu insanlarla karşılaşma talihsizliğinden koruduğuna inanılmış, üzerinde Topaz’ dan yapılmış takılar taşıyan kişilere yapılan büyülerin tutmadığı söylenmiştir. Batı toplumlarında bizim bir nevi nazar boncuğumuz ile aynı rolü üstlenen taş Topaz’ dır. Topaz’ ı daha değerli kılan uğurlu niteliklerinden en önemlisi, aşk taşı olarak da anılmasıdır. Topaz’ ın sevgililerin birbirine daha anlayışlı olması, karşılıklı fedakârlık gerektiren durumları daha kolay atlatılması özellikleri onu değerli taşlar arasında vazgeçilmez bir tercih yapmaktadır. Pek çok ülkede nişan yüzüğü olarak özellikle saydam ve açık renkteki sarı, mavi çeşitlerinin kullanılması Topaz’ ın aşk taşı benzetmesini doğrular niteliktedir.

 

TOPAZ’ IN ŞİFA VERDİĞİNE İNANILAN HASTALIKLAR

Topaz kan dolaşımı, kan ile ilgili rahatsızlıklarda iyi bir düzenleyicidir. Göz ile ilgili rahatsızlıklarda hızlı düzelme kaydedilmesi için faydalıdır. Her türlü ilacın etkisini tam gücü ile göstermesini çabuklaştırır. Astım, bronşit gibi akciğer hastalıklarının tedavisinde özellikle boyun bölgesine takılması iyileştirici etkiler vermektedir. Bağışıklık sistemimizin güçlendirilmesinde de iyi bir hızlandırıcıdır. Tiroit Bezi üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Uykuya dalmada kolaylık sağlaması da Topaz’ ın başka bir özelliğidir.

 

TOPAZ’ IN RUHSAL OLARAK GÜÇ VERDİĞİNE İNANILAN ALANLAR

Topaz’ ın kişisel olgunluğu geliştirdiği, muhakeme yeteneğini arttırdığı bilinmektedir. Altıncı hislerin daha kolay açığa çıkmasına sebep olduğu da Topaz ile ilgili pek çok kaynakta not edilmiştir. Kâinat enerjisinin içimize dolmasını, evrenle bütünleşmemizi kolaylaştırır.

 

TOPAZ VE ASTROLOJİ

Topaz’ın Hint Astrolojisinde Ay’ın gökyüzündeki evreleri ile ilişkisi -bizim bildiğimiz ismi ile yeni ay, hilal, dolunay vb.- bulunmaktadır. Özellikle haritalarında Ay’ ı yara almış, ya da zor bir konumda bulunanlara, gezegeninin enerjilerinin düzenlemesi için değerli taşlar arasında Topaz sıklıkla önerilmektedir. Ayrıca Yay ve Balık Sarı Topaz ile direkt bağlantılı burçlar olduğundan Sarı Topaz taşı kullanacak olanların özellikle haritalarında Burçlarının gezegeni olan Jüpiter’ in konumunu dikkatlice belirlemiş olmaları gerekmektedir. Yay ve Balık Burç' ları için diğer alternatif değerli taşlar: Sitrin ve Kuvars' tır. Yıldız Haritasında güçsüz bir pozisyonda bulunan Ay veya Jüpiter’ in kuvvetlendirilmesi, aşk, sevgili ile ilgili konuların daha kolay çözümlenmesi ve ruh dinginliğinin sağlanması açısından Topaz kullanılabilir.

 

Topaz Satın Alırken

Topaz gümüş ya da altın kullanılarak monte edilmiş, ya da gümüş veya altın renkli metaller ile takı haline getirilmiş olmalıdır. Ten ile teması kesinlikle sağlanmalıdır.

 

Topaz Uyumlaması

Topaz Perşembe günü sabahı erken saatlerde kullanacak kişi tarafından ilk kez takılmalıdır. Böylelikle taşın enerji temizliği sağlanmış, kullanacak kişiye/ortama uyumlu hale gelmesi söz konusu olabilir.

 

Topaz’ı kullanmaya başlamadan önce taşın enerji temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...