Jump to content

Yeşim (Jasper) – Uğurlu Taş


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yeşim doğada en çok yeşil renkli veya kırmızı tonlarında küçük parçacıklar halinde bulunan ve birbirine çok sıkı kenetlenmiş kristallerden oluşan bir taştır. İnsanlar tarafından binlerce yıldır mücevher ve süs eşyası yapımında kullanılmış olan Yeşim Taşı’nın sıkı yapısı, onu çok ince el işçiliği için mükemmel bir malzeme haline getirmiştir. Bu sebepledir ki; pek çok müzede Yeşim taşından yapılmış harika sanat eserlerine bolca rastlanmaktadır.

Yeşim başta Çin olmak üzere, Asya ülkelerinde milattan önceki dönemlerden beri yaygın kullanıma sahip değerli taşlardan bir tanesi olmuştur. Asya tarafında yeşil rengi popülerken, antik Yunan ve Avrupa kültürlerinde kırmızı renkli olanları tercih edilmiştir. Bunun sebebi yeşil renkli olan Yeşim’ lerin Zümrüt, kırmızı renkli olan Yeşimlerin de Yakut muadili olarak kullanılmasıdır.Yeşim İncil’ de pek çok kez adı geçen taşlardan bir tanesidir. Özellikle yeşil renkli olanları bereket temsilcisi kabul edilmiş, yağmur yağdırmak için yapılan ritüellerde sıklıkla kullanılmıştır. Çin’ de bugün bile Yeşim’den yapılmış özelikle küçük hayvan figürlerinin uğuruna inanılmakta, insanlar tarafından kullanılmaktadır.

Yeşim koruyucu niteliği ön planda olan değerli taşlardan bir tanesidir.

 

YEŞİM’İN ŞİFA VERDİĞİNE İNANILAN HASTALIKLAR

Yeşim başta üreme organları ve mide ile ilgili rahatsızlıklar olmak üzere, stres kaynaklı, ya da stres ile tetiklenen hastalıklarında tedavisine yardım amaçlı kullanılmaktadır.

Kırmızı Yeşim Taşı karaciğer dostu olarak bilinmektedir. Ayrıca dalak ve pankreas ile ilgili hastalıklarda alternatif şifa kaynağı olarak da kullanılmaktadır.

Yeşil Yeşim ise uykusuzluk çekenlere, göz ile ilgili rahatsızlık yaşayanlarave yüksek tansiyon şikayeti olanlara önerilmektedir.

 

YEŞİM’İN RUHSAL OLARAK GÜÇ VERDİĞİNE İNANILAN ALANLAR

Yeşim, güvende hissettiren ve yatıştıran bir taştır. Negatif elektriği yüksek olan ortamlarda kişiyi korur ve kollar. Düşmanca tutumların olabileceğini düşündüğünüz ortamlara girerken Yeşim ile yapılmış takılar takmanız tavsiye edilmektedir. Utangaçlığa, saplantılı düşüncelere iyi geldiği bilinmektedir.

Kırmızı Yeşim idealist insanlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir taştır. Ayrıca hakimler, savcılar, avukatlar ve hukuk ile uğraşan kişiler tarafından da savunduğu konunun arkasında adil şekilde durabilmeleri için faydalıdır.

Yeşil renkli Yeşim ise her türlü ise başlarken bolluk, bereket ve hayır getirmesi için Asya’ da halen kullanılmaktadır.

 

ASTROLOJİ VE YEŞİM

Kırmızı Yeşim Mars taşıdır. Dolayısıyla Mars tarafından yönetilen Koç ve Akrep Burç’ları için uygundur. Koç ve Akrep Burç’ları için Yeşim; Kırmızı Mercan yerine kullanılabilecek bir alternatiftir.

Yeşil Mercan Merkür’ ün taşıdır. Dolayısıyla Merkür tarafından yönetilen İkizler ve Başak Burç’ları için uygundur. İkizler ve Başak Burç’ları için Yeşim; Zümrüt, Peridot, Yeşil Turmalin, Yeşil Zirkon yerine kullanılabilecek alternatif değerli taşlardan biridir.

Yeşim kullanacak olanların özellikle haritalarında Merkür’ün veya Mars’ın konumunu dikkatlice belirlemiş olmaları gerekmektedir. Yıldız Haritasında güçsüz bir pozisyonda bulunan Merkür’ün veya Mars’ın kuvvetlendirilmesi için Yeşim kullanılabilir.

 

Yeşim Satın Alırken

Yeşim gümüş kullanılarak monte edilmiş, ya da altın renkli metaller ile takı haline getirilmiş olmalıdır.

Yeşim’in ten ile teması kesinlikle sağlanmalıdır.

 

Yeşim Uyumlaması

Yeşil Yeşim Çarşamba günü, Kırmızı Yeşim ise Salı günü sabahı erken saatlerde kullanacak kişi tarafından ilk kez takılmalıdır.Böylelikle taşın enerji temizliği sağlanmış, kullanacak kişiye uyumlu hale gelmesi söz konusu olabilecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...