Jump to content

Görme Engelliler İçin Saat..


Alyadua

Önerilen Mesajlar

bradley_1004.jpg

 

Görme engellilere özel tasarım harikası kol saati: Bradley!..

Görme engelinin insana günlük yaşamında ne tür zorluklar çıkarabileceğine ilişkin çeşitli fikirlere sahip olsak da, görme engelli kişiler görme yetimize bağlı olduğunu hiç fark etmediğimiz yüzlerce eylem ve işlemin gerçekleştirilmesi için her gün büyük çaba sarf etmek zorunda. Örneğin saatin kaç olduğunu öğrenmek de bunlardan biri. Görme engelli olimpik yüzücü Bradley Snyder‘ın adını taşıyan Bradley saat bu alandaki önemli bir açığı gidermeyi hedefliyor.

Çarpıcı ve sert hatlara sahip olan titanyum saatin üzerinde akrep, yelkovan veya rakam bulunmuyor. Saatin orta kısmında yer alan dairenin içindeki bilye dakikaları, dış dairedeki bilye ise saatleri işaret ediyor.

Bradley’yi, görme engelli bir sınıf arkadaşının saati sorması sonucu görme engellilerin yaşadığı sıkıntıyı fark eden Hyungsoo Kim tasarlamış. Görme engellilere yönelik kol saatleri bir süredir piyasada bulunsa da, Bradley’den önceki modellerin pratik ve estetik açıdan pek çok sorunu varmış.

Örneğin saati sesli olarak bildiren modellerin sınıf veya toplantı odası gibi sessizlik gerektiren yerlerde veya aşırı gürültülü ortamlarda kullanılması mümkün değil. Titreşimli saatler ise ancak dokunma duyusu çok hassaslaşmış kişiler tarafından kullanılabiliyormuş. Görme engellilerin büyük bölümü görme yetisini sonradan kaybettiğinden çoğu Braille alfabesini okuyacak kadar duyarlı parmaklara sahip değilmiş, dolayısıyla kabartma şekillerin bulunduğu saatler de çok tercih edilmiyormuş.

 

bradley1_1004.jpg

 

Bradley’den önce en çok göz ardı edilense saatlerin estetik yönüymüş. Görme engellilerin saatin görünümüyle ilgilenmeyeceği yanılgısından kaynaklanan bu ihmalin giderilmesine Bradley’de büyük önem verilmiş.

Saatin tasarımı tamamlandıktan sonra, adlandırma aşamasına ilham kaynağı olan da Afganistan’da görme yetisini kaybettikten bir yıl sonra olimpiyatlarda iki altın madalya kazanan yüzücü Bradley Snyder olmuş.

Snyder’ı da arkasına alan Bradley saat, tasarımı ve pratikliğiyle Kickstarter‘da büyük ilgi görmüş. ABD’de mayıs ayı itibarıyla piyasaya çıkacak olan Bradley’nin bu yıl içinde Avrupa’ya da gelmesi bekleniyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...