Jump to content

Doberman


Guest İDİL

Önerilen Mesajlar

b436136DOBERMAN-1.jpg

 

doberman_4-1.jpg

 

doberman-pictures1.jpg

 

Tarihçe

 

Herr, Louis Doberman, gerçek mesleği olan vergi toplayıcılığının yanı sıra aynı zamanda sık sık tehlikeli bölgelere de gittiğinden, vergi kaçakçıları ve zorluk çıkaranlara karşı kendini koruyabilmek için güçlü bir asistana ihtiyaç duyuyordu. 1860 yılında Digger ve Berlinger çiftleştirerek özel bir tür yaratmış oldu.

 

Doberman adını alan bu yeni tür, dayanıklılık bakımından alman çoban köpeğine benzerken, zekası bakımında da Alman Pinscher’lara benziyordu, ama biraz iri bir Pinscher.

 

Daha sonra güç, cesaret ve korumacılık bakımından Rottweiler, koku alma ve avcılık kabiliyeti için ise Weimaraner’in hassas burnuna sahip olacak olan bu köpeğin arktık tek bir özelliğe ihtiyacı vardır, hız. Hızlı olabilmesi için ingiliz Greyhound ve kısa parlak tüyler için ise Manchester Terrier gerekiyordu. Renklerinin siyah, kızıl sarımtırak, gri gibi değişiyor olmasına karşı lık değişmeyen tek şey mastiff saldırgan özelliğidir.

 

Şeytanın ta kendisi ve beni sahiplenen inanılmaz bir yaratık diyen Gottfried Liechti her zaman sert ve atılmak için sabırsızlanan muhteşem bir köpek diyerek sözlerine devam eder. O yıllarda ünü o kadar yayılmıştı ki, Amerika ’ya bile götürülerek en iyi köpek ödülünü almıştır.

 

Herr Loui Doberman , öldükten sonra dobermanların yetiştiriciliğini Otto Goeller üstlendi. 1. Dünya savaşı yıllarında Almanya’daki kıtlık ve savaşın olumsuz etkileri yüzünden Dobermanların bakımı ihmal edildi. Bir çoğunu ötenazi hayatlarını sona erdirdiler.

 

Savaş sonrası popülasyonların üretimi tekrar arttırılarak bu günkü son hallerine getirildi. Amerikan Deniz kuvvetlerindeki ünvanı “Deniz Hücum Köpeği”, bu köpekler her zaman sahibine sadıktır. Eğitildikleri zaman çok yetenekli hale gelirler. Dobermanlar otoriteye uyma ve sosyalize amaçlı disiplin altında eğilmelidirler. Çünkü bu köpeklerin doğal yapısında bulunan bekçilik güdüsü ve korkusuzluğu, yabancıları uzaklaştırmada sorun yaratabilir.

 

Dobermanlar genelde, arama, kurtarma çalışmaları, polis köpeği ve körlere rehberlik görevlerin de oldukça başarılıdırlar. Günümüzde ise asil görünüşü ve sahibiyle olmayı her şeye tercih eden aristokrat kişiliğiyle tanınmaktadır.

 

Kaynak : Doberman klübü

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...