Jump to content

Bankaların Piyasa Gücüne Sahip Olması...


Renan

Önerilen Mesajlar

Bankaların Piyasa Gücüne Sahip Olması

 

Pür rekabet koşullarında çalışan bankaların aksine, piyasa gücüne sahip olan bankalar kredilere uyguladıkları faiz oranı üzerinde bir ölçüde kontrol gücüne sahiptirler. Piyasa gücüne sahip bir bankanın açacağı krediye uygulayacağı faiz oranı piyasa tarafından belirlenen faiz oranı değil, bankanın açmayı tercih ettiği kredi miktarına bağlı olarak belirlenen faiz oranıdır. Çünkü bu tür bir banka, aşağı doğru eğimli bir kredi talep eğrisi ile karşı karşıyadır. Negatif eğimli kredi talep eğrisi diğer bankalara göre daha yüksek faiz uygulasa da kredi almak isteyenlerden bazılarının yine de bu bankayı tercih edeceğini gösterir.

 

Piyasa Gücünün Kaynakları

 

Piyasa gücü doğuran en önemli faktör, ölçek ekonomileridir. Tekel konumunda olan bir banka, kredi piyasasının tamamını kontrolünde bulunduran tek bir bankanın bulunması durumunda ortaya çıkar. Örneğin küçük bir kasabada tek bir bankanın bulunması.

 

Eğer piyasada yeterli düzeyde ölçek ekonomisi mevcut ise, tek bir banka kredi piyasasında belirleyici konuma gelebilir. Bu tür tekelci bir banka negatif talep eğrisi ile karşı karşıyadır. Negatif eğimli talep eğrisi piyasa gücüne sahip bankanın daha fazla kredi açabilmek için kredi faiz oranını düşürmesi gerektiğini ifade eder.

 

Kredi Gücüne Sahip Bankanın Kar Maksimizasyonu

Piyasa gücüne sahip bankanın kredilere uygulayacağı faiz oranı bankanın açtığı kredi miktarına göre belirlenmektedir. Bankanın kar maksimizasyonu şartı, marjinal maliyetin (MCL) marjinal gelire (MRL) eşit olduğu noktada gerçekleşir.

 

ayrfxe.jpg

 

Oligopolcü Piyasa Yapısı

 

Bir mal yada hizmeti sadece birkaç firmanın ürettiği piyasa oligopol piyasasıdır. Piyasada sadece birkaç bankayla rekabet eden bankalara ise “oligopolcü banka” denir.

 

Oligopolcü yapıya sahip bankacılık sektörünün en önemli özelliği piyasadaki bankaların karşılıklı olarak birbirlerinin karlarına bağlı olarak karar almalarıdır. Oligopolcü bankalar arası bu bağımlılığın derecesi “yoğunlaşma oranı” ile ölçülür.

 

Yoğunlaşma Oranı : Bir sektördeki 5 veya 10 firmanın, sektörün toplam üretimdeki veya gelirindeki paylarının toplamıdır.

 

Oligopolcü firmaların birbirlerine bağımlı olmaları, bu bankaların aldıkları kararların ve yaptıkları tercihlerin stratejik unsurlar içereceği anlamına gelir.İktisatçılar bu tür stratejik kararları “oyun teorisini” kullanarak incelerler. İki bankalı oligopol piyasası için denge çözümü; her iki bankanın da düşük faiz uygulayarak sıfır karla çalışmasıdır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Kesin Sonuc Duanın Kabul Olması

   persembe gecesi 1000defa esselatü vesselamü aleyke ya seyyidi ya resulallah huz bi yedi kallet hilleti edrikni..yapın deneyım

   , Yer: Dilek Duaları

  • Genç Bir Kızın Dolabında Olması Gereken 100 Elbise :)

   Her bayan güzel görünmek ister. Kimisi modaya daha düşkün olabilir. Modaya düşkün olmanın dışında da uyumlu giyinmek her kadının görevi. Kadın giyim, erkek giyime göre kat kat zordur bunu kabul ediyoruz. Fakat bayanlar bunun üstesinden gelebileccek güçte  Artık teknoloji gibi moda da çok hızlı gelişiyor ve değişiyor. Elbise modelleri çok hızlı değişime uğruyor. Bunları takip etmenin yanı sıra bir bayan aşağıda sıralayacağım elbise sahip olduğu sürece her türlü kombini yapabilir ve çok hoş g

   , Yer: Kadın Moda

  • Dualarin Gücüne Mutlaka İnanin

   selam arkadaslar, siteyi coktandir takip ediyorum, bende 10 yil icerisinde iki kez cok feci ask acisi cektim ve bu 2.sini hala cekiyorum.   ask acisi hasret cekmek cok zor cok sükür inancliyiz ve dualara sarilip Allah a siginiyoruz, birde ask acisi ceken gayri müslümleri düsünüyorumda   arkadaslar burada herkes etkili denenmis dua arayisi icinde tabiki bende ayni sekilde bu 10 yil icerisinde size okudugum dualari paylasmak istiyorum, mucizelerini gercekten 1 gün icinde yasadigim dualari p

   , Yer: Sevgi ve Muhabbet için Dualar

×
×
 • Yeni Oluştur...