Jump to content

1. Çakra Açma ve Güçlendirme


Önerilen Mesajlar

Birinci Çakra Dünya ile bağlantımızı temsil eder.

1.Çakra; ilk yaşam enerjisi ve temel güven, yeryüzü ve maddi dünyaya bağlılık, istikrar ve başarma günü temsil eder.

İlgili unsur. Toprak

Duyu. Koku

Semboller. 4 yapraklı lotus ( nilüfer )

Renk ; Canlı kırmızı

Temel ilke: Var olmak için maddi irade ( yedinci çakranın ruhsal var olma iradesinin zıttı)

Bedendeki ilgili bölgeler: Omurga, kemikler, dişler ve tırnaklar gibi bedenin tüm sert bölgeleri. Makat, kalın bağırsaklar, prostat bezi. Kan yapımı ve hücre yapımı.

İlgili salgı bezleri: Böbreküstü bezleri.

Böbreküstü bezleri kan dolaşımını ihtiyaca göre ayarlama fonksiyonuna sahip adrenalini ve noradrenalini üretir. Bu yolla bedenimiz ihtiyaca göre anında tepki gösterir. Dahası böbreküstü bezinin bedenin ısı dengesi üzerinde önemli etkisi vardır.

Birinci çakranın amacı ve işlevi

Kök çakramız bizi maddi dünyaya bağlar. Renginin kırmızı olmasının sebebi gezegenin çekirdeğinden fışkıran enerjinin ve canlılığın ifade bulmasıdır.

Kök çakra dengeli olduğunda ve diğer çakralarla uyumlu çalıştığında bu dünyadaki amaçlarınıza ulaşmanız kolay olur. Sarsılmaz bir güven duygusu ile yaşarsınız. Dünyayı, ihtiyacınız olan her şeyi karşılayan güvenilir bir yer olarak algılarsınız. En önemlisi de dünyanın sunduklarını kolayca kabul eder ve esneklikle değişime açık olursunuz.

Uyumsuz çalışması

Eğer kök çakranız kötü çalışıyorsa ya da dengesizce, düşünceleriniz ve eylemleriniz, maddeye sahip olma, güvenlik ya da iyi yiyecek, alkol seks gibi bedensel düşkünlükler ve korkular etrafında döner.

Tıkanmış veya iyi çalışmayan birinci Çakra aslında bizim dünya işlerinde bir istikrar elde edemediğimizi, kesintiye uğrayan maddi ilişkilerimiz olduğunu anlatır.

Kök çakra sorunlarında; aşırı kilo, kabızlık, cinsel sorunlar, bağımlılıklar, hiddet, öfke ve temel güven eksikliğini gösteren davranışlar, küfürlü konuşmalar görülür. Sürekli iş değiştirme, kısa süreli ilişkiler ve maddi kayıplar.

Yetersiz çalışması

Eğer engellenmiş ya da kapalıysa, fiziksel olarak zayıf olmaya eğilim gösterirsiniz. Yaşamda birçok şeyi endişe edinirsiniz. Maddi ve duygusal direnciniz zayıftır. Kararsızlık, dalgınlık, yaşamın tamamını yorucu görme ve sorumlulukların ağır gelmesi gibi haller görülür

Buraya kadar kapalı ya da yetersiz çalışan kök çakranın etkilerini anladık ve fark ettiyseniz günümüzde birçok insanın kök çakrasında sorun olduğunu anlamışsınızdır. Bu aynı zamanda doğaya ve dünyaya da hükmetme ve zarar verme enerjini de besler. Çünkü dünya değersiz gelir.

Birinci çakrayı temizlemenin ve harekete geçirmenin teknikleri

Doğada bolca zaman geçirin. Oturur halde ( lotus oturma biçiminde ) Kan kırmızısı bir güneşin doğuşunu ve batışını hayal edin. Bu sırada dinleyeceğiniz müzik, monoton ve vurgulu ritimlerden oluşmalıdır.

Kırmızı rengi hayatınıza dahil edin.

Doğal taşlar; akik, hematit, kırmızı yeşim taşı, granat veya lal, yakut. Bu taşları bedeninizde ve mekanlarınızda taşıyabilirsiniz.

Aroma ve kokular: Sedir ağacı sizi keskin kokusuyla dünyaya ve tüm doğal yaşam şekillerine bağlar.

Karanfil: Karanfil yağı engellenmiş kök çakra enerjisini harekete geçirmeye yardımcı olur.

Çalışmalarınızı temiz havada ya da evde havalandırılmış bir odada sakin ve mümkünse dış seslerin az olduğu bir saatte yapmanız yüksek oranda fayda sağlamanıza yardım eder.

İmajınızda kuyruk sokumunuzdan çıktığını hayal ettiğiniz kırmızı renkli ışığı dünyanın merkezine bağlayın ve bu ışık tam kuyruk sokumunuzun bulunduğu bölgede bir küre halini alsın ve soldan sağa doğru dönsün. Bu çalışma sırasında nefesinizi bu bölgeye gönderin . Derin ve karın içinizi dolduran bir nefes alın ve önce aalt karından başlayarak nefesinizi yukarıya doğru çıkartarak yavaşça bırakın.

Bu çalışmalar sırasında sandal ağacı yada karanfil kokularından destek alabilirsiniz.

Çalışmalarınıza başlamadan önce ve çalışma sırasında niyet ederek daha etkili bir sonuç alabilirsiniz

Öncelikle hatırlamamız gereken madde diye algılamam ( ‘ ev, araba, para vb…’’ ) biçimimizin bizi özgür yada esir edeceğidir. Madde hayatın ta kendisidir, bunu idrak ettiğimiz anda ihtiyaç duyduğumuz her ihtiyacımız kolayca karşılanır. Başta kendimiz olmak üzere herhangi bir hali değiştirebilmek elbette bizim elimizde ancak en önemlisi fark ederek idrak edebilmemiz, olanı değiştirebilmemiz için anahtarımızdır adeta elimizde tuttuğumuz ve istediğimiz zaman aktifleşir bu anahtar sadece hatırlayalım yeter.

Bir niyet önerisi;

Bu dünyayı, yaşadığım alanı ve madde ki halimi seviyor ve kabul ediyorum,

Hayat bana istediklerimi kolayca verir,

Bedenim benim için kıymetlidir ve kıymetini bilirim

Sahip olduklarım bu hayat içinde bana verilen emanetlerdir ve ben bu emanetleri bırakabilirim kolayca.

Bolluk ve bereket içinde akan hayattan tat alıyor ve esneklikle kabul ediyorum değişimi.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...