Jump to content

5.Çakra Açma ( Boğaz Çakrası)


Önerilen Mesajlar

5. Çakra ( Boğaz Çakrası)

Boğaz bölgesinde yer aldığı için 5. Çakraya boğaz çakrası da denilir. Rengi cam göbeği mavidir, ayrıca yeşilimsi mavi ve gümüş rengi ile de temsil edilir.

Sembol: 16 yapraklı lotus

Duyu : İfade ve işitme

Bedende ki ilgili bölgeler; boyun, boğaz ve çene. Kulaklar, ses, soluk borusu, bronşlar, kollar. Gözler hariç tüm yüzümüz.

İlgili salgı bezi: Tiroid

Tiroid bezi iskeletin ve bazı iç organların gelişiminde etkili bir rol oynar. Bedensel ve ruhsal gelişim arasında dengeyi sağla ve metabolizma yoluyla yiyeceğin enerjiye dönüşüm hızını düzenler. Kandaki ve hücrelerdeki kalsiyum dengesini kontrol eder.

 

Beşinci Çakra Amacı ve İşlevi

Boğaz çakrası iletişimin merkezidir. Hem dış dünya ile sözlü ve işitsel hem de kendi iç sesimizle olan iletişim buradan akar.

Her türlü duygu ve düşüncenin ifade bulduğu bu merkez üst çakralar olan 6-7 .çakralar ile diğer çakralar arasında bir köprü görevini görür. Gülümsememiz, ağlamamız, kendimizi sözlü ifade etmemiz, bilgiyi duymamız ve iletmemiz bu merkezin yönetimindedir.

Kendi iç sesimizi dinlememiz ve doğru ifade etmemiz için bu merkezin iyi çalışması önemlidir.

Uyumlu Çalışması

Tamamen açık bir boğaz çakrası ile kişi kendini, duygularını, düşüncelerini ve özünden geleni rahatça ifade edebilir. Kendi zayıflıklarını ve gücünü korkusuzca gösterebilir. Kendine ve başkalarına karşı dürüst olur. İfade olmadan da kendini ve çevresinde olup bitenleri dinleyip kolayca ifade edebilir. Sesi güçlü ve ifadeler anlaşılır olur. Dışarıda söylenenden çok iç sesini dinler.

Uyumsuz Çalışması

Dengesini yitirmiş bir boğaz çakrası beden ile zihin arasındaki iletişimi bozar. Duyguların ifade edilmesi zorlaşır, duyduğunu yanlış yorumlama ya da tamamen yanlış anlama potansiyeli artar. Suçluluk duygusu hissedilebilir. İfadeler kesik kesik olabilir ve ses ya çok kısık yada zaman zaman yükselen bir volümdedir. Kimi zaman istenmeyen ifadelerle kişi kendini zor durumda bırakabilir.

Vücut duruşunda omuzlar yukarı doğru kalkmış ve boyun içeriye doğru çekilmiş olabilir.

Bu çakranın uyumsuz çalışması kişiye aşırı konuşma hali verebilir.

Yine uyumsuz çalışmada görülen en önemli belirtilerden biri, kişinin önce kendini anlamaması ve dışarıdan yardım almak konusunda istekli olsa dahi söyleneni dinlememesidir.

Yetersiz çalışması yada kapalı olması

İfade etme ve kendini gösterme yeteneğini engeller. Kişi kendi özüyle bağlantı kuramaz. Utangaç, içe dönük bir kişilik, yüzeysel ifadeler ve kısık yada ince bir ses ile iletişim verir.

Herhangi bir zamanda duygu ve düşünceler ifade edilmeye çalışıldığında boğaz düğümlenir ve ses zorlukla çıkar. Kekeleme görülebilir. Yargılanmaktan korkulduğu için susmayı tercih eden bir ifade görülür. Beşinci çakranın güçlendirilmesi hem dış dünya hem de kişinin kendi özüyle ilgili özgürleşmesi için önemlidir. Bu çakranın zayıf yada yetersiz çalışması boğaz ve işitme organlarında rahatsızlıklara neden olur.

Beşinci çakrayı açma ve temizleme çalışmaları

Müzik : New age müziklerin yanında ritimli ve efektli müzikleri yüksek tonda dinlemek iyi gelir.

Ses: Sol’den söylenen ‘e’ sesi bu çakrayı canlandırır.

Renk Terapisi : Açık berrak mavi.

Değerli Taş Terapisi

 

Akuamarin : En derin maviye sahip bu taş içinizde ki derinliğe ulaşmanıza yardım eder.

Turkuaz: Yerin yeşili ile gökyüzünün mavisinin birleşimi olan bu taş ile ifadeniz güçlenir.

Kalsedon : Kadıköy’e adını veren bu taş akik ailesindendir. Açık mavi ve beyaza dönen rengi ile hem gerginliğinizi alır hem de ifadenize güç katar.

Kehribar: Rengi sarı ve kahverengi olmasına rağmen boğaz çakrasında etkili olan Kehribar ifadenin güçlenmesine yardım eder.

Aroma Terapi

Adaçayı : Kokusu ile iletişim merkezinin iyileşmesinde etkilidir.

Okaliptüs : Ferahlatıcı ve keskin kokusu ile beşinci çakrayı temizler. İletişimimizi doğallaştır.

Nane: Ferahlatıcı etkisi ile tıkanıklıkları giderir.

Beşinci çakra sorunları genellikle diğer çakraların yoğun yada eksik kullanılmasından kaynaklanır. Yani alt çakra dediğimiz dünyasal ( 1,2,3 ) yada üst dediğimiz ( 6, 7) çakraların fazla ya da eksik kullanımında görülür. Ailesel faktörlerde etkilidir. Kadın ve erkeğin yoğun çatışması altında büyüyen kişilerin boğaz çakralarında sorun olabilir.Yine ebeveynlerin baskıcı ve katı olması çocuğun ifadesinin zayıflamasına sebep olabilir. Boğaz çakrasının bozukluğu genellikle anne ile ilgili sorunlara işaret eder. Dolayısıyla bu kişilerde dişilik merkezinde sorun olur. Dişilik sadece cinsi tanımlamaz. Rahim enerjiyi de temsil eder. Bu da kişinin kendini korumasız hissetmesine, maddi sorunlar yaşamasına, hayatın akışında yeterince yardım alamamasına ve su merkezinde ki sorunlarla uğraşmasına işaret edebilir. Yani boğaz çakrası sorunlarına ek olarak bu sorunları da görebiliriz.

Ne yapmalı?

Elbette en önemlisi ilaç tavsiyesinden önce teşhisin doğru yapılmasıdır. Teşhis tedavinin en önemli aşamasıdır. Kısacası neden bu çakranız kapalı? Bu sorunun cevabının doğru bir şekilde verilmesi ya da tespiti dahi boğaz çakrasında akışı başlatır. İfade önce içeriye yani kendimize açılmalıdır. Kendimizi kendimize doğru ifade ettiğimizde, ruhumuzun sesine kulak verdiğimizde her şey değişir. Kendi içimizden gelene değil de dışarıya önem verdiğimizde,yanlış anlar ve anlaşılırız. İfade aslında gücü kabul etmek demektir ki bu nedenle kehribar taşı boğaz çakrasına iyi gelir.

Destek için, doğal taşlar ile açık mavi tonlarında objeleri dekorasyonda ve giysilerinizde kullanabilirsiniz. Yakınınızda deniz varsa kıyısında vakit geçirebilir ve gökyüzünü seyredebilirsiniz.

Gökyüzünün ağarmasından hemen önce güne doğmadan uyanıyorsanız yada uyandığınızda gün başlamadan niyet duası yapın. Güne niyetle başlamak geminin dümenine geçmekle aynıdır. Siz yön verirsiniz güne niyetinizle nereye götürürse değil gitmek istediğiniz yere bırakır sizi istediğiniz gibi.

Niyet Önerisi

Tuttuğum ve bırakamadığım ne varsa bana engel, bırakıyor ve özgürleşiyorum şu anda

Kulağım duyduğunun, dilim duyurduğunun farkında,

İfadem özgür ve güçlü olsun…

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...