Jump to content

6.Çakra Açma ,Üçüncü Göz


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

6. Çakra ( 3.Göz)

 

Alnın tam ortasında ve burun kökünün üzerinde yer alır.

Sembol: 96 yapraklı lotus

Renk: Lacivert ve menekşe

Duyu: Duyu dışı algılama. Ayrıca hayatın içini ve duyuları algılama.

Bedende ki ilgili bölgeler; Yüz , gözler, kulaklar, sinüsler, beyincik, merkezi sinir sistemi.

İlgili salgı bezi: Hipofiz.

Hipofize temel bez de denilir. Vücutta buluna tüm bezlerin çalışmalarını kontrol eder.

 

 

 

Altıncı Çakra Amacı ve İşlevi

Fiziksel, ruhsal algılamalarımızın, yüksek benliğimizle fark ettiklerimizin ve irademizin merkezidir. Üçüncü göz olarak da tanımlanan bu merkez aynı zamanda dönüştürme gücümüzün aktive olduğu yerdir. Hem dünyasal olayları algılamamız hem de duyu ötesi algılamalarımızı bu çakra sayesinde olur. Günlük hayatta sezgi, altıncı his ve aşırı duyarlı olma hali olarak tanımladığımız tüm algılama biçimleri bu merkezin yönetimindedir.

Uyumlu Çalışma

Üçüncü göz ne kadar iyi çalışırsa iç dünyanız ve görünenin ötesini algılamanız o kadar yüksek olur. Tüm ruhsal çalışmalarda amaç bu merkezin aktive olarak doğru çalışması hedeflenir. Yapılan meditasyon çalışmaları da yine aynı hedefe ulaşmayı amaçlar. Bu çakranın uyumlu ve tam çalışmasının kapsamlı açıklanması pek mümkün değildir. Kısaca altıncı hissin doğru kullanılması, duyu üstü algılamaların artması, maddi hayatta olanın arkasında ki planı idrak edilmesi diyebiliriz.

Uyumsuz Çalışması

Uyumsuz çalışan altıncı çakra kişinin, hislerini fark etmesi ancak bu yol göstericiliği kabul edememesidir. Hissettiği ya da duru görü ile farkına vardıklarını değil de zihninin söylediklerine kulak verir. Daha da önemlisi hazır olunmadan açılmış bir üçüncü göz zihnin oyunları ile kişiye gördüklerinin gerçek olduğu hissini vererek kafasının karışmasına neden olabilir. Bu zamanlarda olacakları gören kişi bu gücünü, başkaları üzerinde bir güç gösteri olarak kullanabilir, gördüklerini tam olarak yorumlayamadığı için içsel bir sıkıntıya düşebilir. Bir başka etki de uyumsuz çalışan altıncı çakranın kalp ve taç çakraların da dengesini bozarak kişiyi gördüğünü inkara, itiraza hatta ruhsallığı reddetmeye götürebilir.

Yetersiz Çalışması

Altıncı çakranın enerji akışı tamamen kesilmiş ya da kısıtlanmışsa kişi dış dünyadan başka gerçeklik tanımaz ve inanmaz. Ruhsal konulara karşı aşırı tepkili olabilir. Ayrıca unutkanlık, bile bile olayların üzerine giderek dış dünya deneyimleri ile öğrenme ve kendini incitme halleri yaşabilir.

 

 

 

 

Altıncı çakrayı temizleme ve açma çalışmaları

 

Doğada en iyi çalışma alanı açık bir havada gece gökyüzünü ve yıldızları seyretmektir. Baktığınız bu yerde ki sonsuzluğu, gizemleri ve gücü seyretmek sizi destekler.

Müzik : New age müziklerin yanında ritimli ve efektli müzikleri yüksek tonda dinlemek iyi gelir.

Ses: La’dan söylenen ‘i’ sesi bu çakrayı canlandırır.

Renk Terapisi : Gece mavisi, parlak bir lacivert.

 

 

 

Değerli Taş Terapisi

Lapis Lazuli : Mısır’da rahiplerin görücülüklerini arttırmak için kullandıkları en değerli taşlardan biridir. Üçüncü göz açma çalışmaları için en uygun taşlardan biridir.

 

Safir: En değerli taşlardan biri olan Safir enerjimizin kozmik enerjilere açık olmasını sağlar. Algılayışımızı arttırır.

Sodalit : Aşırı aktif zihinleri sakinleştirir ve dinginlik hissi verir.

Aroma Terapi

Nane : Açıcı özelliği ile tıkanıklıkları açar ve kişinin eski kalıplardan çıkmasına yardım eder.

Yasemin: Hoş kokusu ile odaklanmayı destekler ve kişinin gevşemesine yardımcı olur.

Altıncı çakra ruhsal çalışmaların odak noktalarından biridir. Aslında özellikle kadınlarda kendiliğinden aktif olan bu bölgenin enerjisi ‘’görücülük ‘’ dediğimiz altıncı his, duru görü yeteneği ve medyumluk diyebileceğimiz farklı derinliklerde olanın ötesini yani maddenin arkasını görebilme yetisi verir. Ancak bu yeteneğin ve belki de gücün doğru kullanımı çok önemlidir. Kişi bu noktada rahatlayabileceği gibi bu yetenekler yüzünden sıkıntılar da yaşabilir. Birçok kişi bu nedenle bilerek yada bilmeyerek bu çakrayı kapatmış, perdelemiş belki de görmezden gelmeyi seçmiştir. Ancak bu seferde hislerini dinlemeyen, başına gelecekleri bile bile kendine zorluklar yaşatan bir hal yaşabilir.

Burada önemli olan bu çakranın gücünün doğru kullanımı ve hayatın akışı içinde belli bir kademelendirme ile açılmasıdır. Ne tam kapalı olması, ne de hazır olunmadan açılması fayda sağlamaz.

Tıkanıkları açmak üzere bir çalışma örneği;

Bu çalışmada odaklanmak önemli bir nokta olduğu için çevresel faktörleri iyileştirmek performansı arttırır. Ses geçiren bir yerde çalışma yapmak zorunda iseniz günün sessiz saatlerini tercih ediniz. Odaklanmanıza yardım edecek faktörler ses ve kokudur. Duyularla oyalayacağınız zihniniz meşgul iken siz de rahatlıkla gevşeyebilirsiniz. Önce bir tütsü, yağ yada mum ile ışını azalttığınız odada bir atmosfer yaratın. Üzerinize rahat giysiler giyin, hatta mümkün ise ılık bir duştan sonra çalışmaya başlayın. Meditasyon sırasında Budist rahipler sesle hem odaklanmaya yardımcı olurlar hem de sesin frekans gücünü kullanılırlar. Sizde mantralar ile odaklanmanızı destekleyebilirsiniz. Müzik hafif olmalı ve sizin eşlik edebileceğiniz hafif bir ritim içermelidir.

Şimdi sivri ucu anlınızın ortasında, tabanı anlınızın alt çizgisinde, bir köşesi sol gözünüzün diğer köşesi de sağ gözünüzün ortasında yer alan lacivert bir piramit hayal edin. Bu piramit ışıklar saçarak dönmeye başlasın. Bu noktaya iyice odaklanın ve orada bir süre kalın.

Güçlendirmek için Ne yapmalı?

Üçüncü göz güçlendirme çalışmasında destek alınmasını tavsiye ederiz. Özellikle görünenin ötesine olan ilginizin yanında gördüklerinizi yada algıladıklarınızı yorumlamanın size vereceği huzurun sizi daha da ileriye taşıyacağını tahmin edebilirsiniz. Yaşadıklarını yada hissettiklerini bir eksene oturtamamak kişiyi sıkıntıya sokabilir. Burada bir başka önemli konu bu çalışmalarda destek alınacak kişilerin niyetleri ve güçlerini kullanma biçimleridir. Dikkat edilmesi gereken bu çakranın gücünün kişisel çıkarlar için kullanılmamasıdır. Burada devreye girecek olan ego ve zihin yanıltıcı bir takım etkilere sebep olarak kişiyi zor durumda bırakabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...