Jump to content

7. Çakra (Tepe Çakrası)


Önerilen Mesajlar

27.04.2013_18.26.44_373874.jpg

 

7. Çakra ( Taç Çakra )

 

Başın üst kısmında yukarı doğru açılır.

Sembol: 1000 yapraklı lotus

Renk: Mor , ayrıca beyaz ve altın renkleri.

Temel ilke : Saf ‘’Oluş’’

Bedende ki ilgili bölgeler; Beyin

İlgili salgı bezi: Epifiz.

Epifizin etkisi bilimsel olarak tamamen açıklanamamıştır. Muhtemel bütün organizmamızı etkiler.

Yedinci Çakra Amacı ve İşlevi

Taç çakrası gökkuşağının tüm renkleriyle parlar fakat en baskın renk mordur. Bu çakranın dış çiçekleri 960 yapraktan oluşur. İçinde bulunan ikinci bir çiçek beyaz ışıkla parlayan 12 taç yapraktan oluşur.

Tüm çakraların başlama kaynağıdır. Burada kendimizi evimizde hissederiz. Hayat denilen yolculuğumuza buradan başladık ve burada son bulacak. Bu çakra bizim ilahi olanla bağlantımızdır.

Bu çakra aracılığı ile yaşadığımız farkındalık 3. Gözde edindiğimiz bilgiden çok ötededir. Burada bilginin ötesinde ‘’Bir’’liğin içindeyizdir.

Doğru işleyen bir tepe çakra diğer tüm çakraların dengelenmesini sağlar.

Uyumlu Çalışma

Burada yaşanan engeller öteki çakralarda yaşananlara hiç benzemez. Taç çakra uyumlu çalışmaya başladığında açılan enerji merkezi tıpkı bir çanak anten gibi bizi bağlantıya geçirir. Yaşanan duygusal hallerin yanında farkındalık düzeyi gittikçe artar bu sayede idrak ile şuurluluk artar. Kendi içinizde ki sesin sustuğunu ve artık ilahi olanın sesini duyduğunuzu düşünün. Kabınız saf enerji ile dolarken rahatlama hissiniz artarak devam eder.

Bu Dünya’ya gelişimizde yaklaşık 24 ay açık olan tepemizde bulunan bıngıldağımızın bu sefer enerjisel olarak açık olduğunu anlayacaksınız.

Yetersiz çalışması ya da kapalı olması

Şu ana kadar yani tepe çakraya kadar diğer çakraların açılması ve uyumlu çalışmasının bize bilgi ve yetenek kazandırır. Ancak tepe çakra açılmamışsa kendimizi bolluk ve bütünlükten ayrı hissederiz ki bu da ister istemez bizi kaygılı halde bırakır. Korku bizi teslimiyetten alıkoyar.

Tepe çakranın açılmamasının en büyük etkisi kişinin kendini amaçsız hissetmesidir. Bu amaçsızlık hali ölüm korkusunun beraberinde getirir. Bunun sonucunda kişi kendini aşırı uyku hali ya da aşırı hızlı bir hareketli yaşam biçimi içinde bulur.

Yedinci çakrayı açma ve temizleme çalışmaları

Tepe çakra çalışmalarının açık havada ve mümkünse dağlık yüksek bir yerde yapılmasında fayda vardır. Diğer çakra çalışmalarından farklı olarak günün bir bölümünden ziyade en az tam bir günü kendinize ayırmanızı ve doğal ortamda zaman geçirmenizi tavsiye ederiz.

Müzik : Burada en önemli ses ‘sessizliktir’’ Dış seslerin mümkünse yok edilip kişinin kendi iç sesiyle kalması çalışmayı kolaylaştırır.

Ses: OM mantrası en iyi ses titreşimini yayar.

Renk Terapisi : Mor ve beyazın taç çakrayı açan ve yükselten bir etkisi vardır.

Değerli Taş Terapisi

 

Ametist: Bu taş, korkuyu ve uyumsuzluğu çözen canlı bir dinginlik yayar ve güvenle teslim olmaya destek olur. Zihnimizi sonsuza yönlendirir.

Kristal Kuvars: Zihnimize ve ruhumuza berraklık ve ışık getirir. Tıkanıkları çözer ve koruma sağlar.

 

Aroma Terapi

GÜNLÜK

Geleneklerimizde yer alan günlüğün yakılması işlemi bir tesadüf değildir. Günlüğün içinde ki ağaç reçinesi rahatlama ve aydınlama sağlar.

ADAÇAYI

Eski zamanlarda şamanlar çalışma öncesinde adaçayı yakarak ruhsal bağlantıyı kolaylaştırırlardı. Adaçayı yakılması ile oluşan mistik koku hem alan temizliği yapar hem de ruhsal enerjiyi yükseltir

Tepe çakra biz hayata ve ilahi olana inandığımız ve teslim olduğumuz sürece açıktır. Ancak günlük hayatın koşuşturması ve bu dünya hayatının hiç bitmeyeceğini zanneden tarafımızın ısrarlı koşuşturması ile kapanır yada zayıflar. Meditasyon çalışmaları dışında toplu ibadet yerleri ( cami, kilise, cem evi vb…) bir temizlenme etkisi yaratır. Bununla birlikte kendimizle baş başa kaldığımız ve nereye ait olduğumuzu hatırladığımız hallerde de yoğunlaşır ve aktifleşir. Tepe çakra açık olduğu sürece kendimizi huzurlu ve dingin hissederiz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...