Jump to content

Türkiye'yi Bekleyen Tehlike


Guest Lucky

Önerilen Mesajlar

Economist'ten Türkiye Analizi

 

2010’a ilişkin beklentilerini yayınlayan The Economist, gelecek yılın ‘hayal kırıklığı yılı’ olacağını belirtti. The Economist, dünyada sosyal patlama ihtimali en yüksek ülkeler arasında gösterdiği Türkiye ile ilgili olarak “IMF olmazsa borç ödeme sıkıntısı yaşanır” tahmininde de bulundu.

 

Saygın finans ve siyaset dergisi The Economist, her yıl yayınladığı özel sayılara bir yenisini ekledi ve 2010 yılında dünya ile ilgili beklentilerini açıkladı. Küresel ekonomide 2010 yılının yine bir hayal kırıklığı yılı olacağına dikkat çeken dergi, özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 10.1 olan işsizlik rakamının 2010 yılında daha da artarak yüzde 11’e yükseleceğini beklediklerini belirtti. Economist’in dünyadaki her ülke için beklenti ve hedeflerini yayınladığı bölümde Türkiye için şu tahminler yapıldı:

 

- Türkiye’de ılımlı İslamcı Ak Parti ile laik, siyasi ve askeri kurumlar arasında çatışma sürecek.

 

- Ekonomi de aynı şekilde test edilecek. Hükümet IMF ile anlaşarak yabancı yatırımcılar için güven oluşturmazsa özellikle borç ödeme sıkıntısı tehdit oluşturabilir.

 

- Türkiye’nin AB üyeliği yolunda çok önemli bir faktör olan Kıbrıs görüşmeleri devam edecek ancak çözüme ulaşmayacak.

 

- Türkiye için 2010’da kültür turizmine dikkat edilmeli. İstanbul’un Ocak ayında 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasının ardından turizm gelirlerinde artış görülecek.

 

Economist ayrıca dünya genelinde özellikle ekonomik kriz nedeniyle çatışma risklerinin yükseldiğini belirten bir de harita yayınladı. Bu haritada Türkiye; Rusya, Çin, Malezya, Filipinler gibi ülkelerle birlikte “sosyal isyan ihtimali yüksek oranda riskli” ülkeler arasında yer aldı.

 

Ceplerde tek tip şarj kullanılacak

 

2010 yılında dünyada yaşanacak diğer kayda değer gelişmeler ise şöyle:

 

- ABD askerleri Irak’tan Ağustos ayında çekilecek Ortadoğu’da güçler dengesi yeniden şekillenecek.

 

- İngiltere’de İşçi Partisi iktidarı sona erecek, Muhafazakarlar uzun bir aradan sonra iktidara gelecek.

 

- Obama ABD halkına verdiği sözü tutarsa Guantanamo kapatılacak.

 

- Tüm cep telefonları için standart şarj aleti kullanılmaya başlanacak.

 

TÜRKİYE’YE YÖNELİK EKONOMİK TAHMİNLER

 

The Economist, Türkiye ekonomisinin 2010 yılında yüzde 3 oranında büyüyeceği tahmininde bulundu. Dergiye göre, Türkiye’nin milli geliri gelecek yıl 687 milyar dolar olacak. Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program’da gelecek yıl için yüzde 3.5’lik büyüme hedefi konulmuştu. The Economist’in enflasyon tahmini de hükümetten 2 puan yüksek.

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Misafir
Bu konu artık başka yanıtlara kapalıdır.
×
×
  • Yeni Oluştur...