Jump to content

Nü Resim Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Fransızca'da çıplak anlamına gelen Nü kelimesi sanatta insanları çıplak olarak resmetmeye verilen addır. Nü sanat akımı tarihte ilk defa Antik Roma ve Yunan medeniyetlerinde ortaya çıkmış olup baskıcı Ortaçağ zamanlarında sık görülmemiş bir akımdır. Nü akımının yeniden doğup resim ve heykellerde tasvir edilmeye başlanması Avrupa sanat ve toplumsal yapısını da kökten değiştiren ve yeniden doğuş anlamına gelen Rönesans dönemine denk gelir. Uzak Doğu ve İslam sanatı eserlerinde Nü akımına nadir şekilde yer verilmesi Avrupa sanat tarihinde ise yoğun şekilde kullanılması dünya sanat tarihine yön vermiştir. Rönesansın ortaya çıktığı şehir olan Floransa'da ünlü ressam, heykeltraş, mimar ve şair olan Michelangelo ünlü David heykeli ve Vatikan'daki Adem'in Yaratılışı freksiyle Nü sanatının en ünlü örneklerini vermeye başlamış ve çıplaklık sanata farklı bir bakış açısı kazandırmıştır.

 

 

Yıllar boyu Nü resim yapmak ressamların özel olarak ilgi gösterdiği ve önem verdiği tarzlardan biridir. Bunun başlıca sebepleri ressama kendini geliştirebilecek ve hatta kendini zorlayabilecek imkanlar tanımasıdır. Nü resim yapmanın inceliklerinin başında resme verilen ifade ve gerçekliğin tabloya aktarılması birçok ressamın tekniğini geliştirmesinde büyük rol oynar. Nü resim çizilirken canlı model kullanılması verilen anlamı da büyük ölçüde etkiler. Genellikle canlı modellerle yapılan nü resimlerde farklı fon, ışık ve teknikler denenebildiği gibi resmin daha gerçekçi olmasına da şüphesiz yardımcı olur. Resim öncesi stüdyo hazırlanarak resme etki edecek her türlü detay gözden geçirilmeli, ışık, fon ve eşyalar resmin estetiğine bütünlük katacak şekilde ayarlanmalıdır.

 

 

Nü tamamen resim teknikleriyle hayali olarak da çizilebilir. İskelet ve omurga yapısı çizilerek başlanan resimde belli ölçüler gözetilerek vücudun diğer bölgeleri kıvrımlarıyla birlikte çizilmeye başlanır. Daha sonra koyu bölümlere gerekli oranlarda gölge verilerek resimde koyu ve açık taraflar ortaya çıkarılır. Estetik açıdan resmi etkileyen noktalardan birisi de gölge geçişlerinin hassas ve anlamı istenildiği gibi verebilmesidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...