Jump to content

İstifa Eden Öğretmen Nasıl Geri Döner?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Günümüzde öğretmenler, üniversitelerin öğretmenlik bölümlerinden başarı ile mezun olduktan sonra, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğretmen olarak çalışmak üzere Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girerler. Ayrıca üniversitelerde öğretmenlik okumayıp da fen-edebiyat fakültelerinden mezun olanlar da pedagojik formasyon programlarına katılarak öğretmen olmaya hak kazanırlar. Bu şekilde öğretmen olanlar da atanmak için KPSS’ye girerler. Bu sınavdan alınan puana göre tercih yaparak açılan kontejyanlar dahilinde atanırlar. Atanan öğretmenler öncelikle aday öğretmen olarak değerlendirilirler ve adaylık süreleri dolduktan sonra asil öğretmen olmaya hak kazanırlar. Adaylıkta başarısız olan öğretmenler ise asil öğretmen olmaya hak kazanamazlar ve Milli Eğitim Bakanlığı ile ilişkileri kesilir.

 

 

Atama sonrasında öğretmenler bazı özel durumlara bağlı olarak istifa etmek ve görevlerinden ayrılmak isteyebilirler. Bu durum genellikle öğretmenlerin farklı bir kurumda çalışmak istemelerinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanında yurtdışında yaşamak ve çalışmamak gibi tercihler de öğretmenlikten istifa etmeyi gerektirir. İstifa etme hakkı her öğretmenin doğal bir hakkı olmasına rağmen, istifadan sonra sınavsız bir şekilde öğretmenliğe geri dönmek için adaylığın kalkmış olması gerekmektedir.

 

 

İstifa Eden Öğretmen Nasıl Geri Döner?

 

 

İstifa eden öğretmen henüz adaylığı kalkmadan istifa etmişse, öğretmenliğe geri dönmesi için KPSS’ye tekrar girmesi gerekir. İstifa eden öğretmen bu şekilde sınavdan aldığı puan ile tekrar atam için başvuru yapabilir ve açılan kontejyanlara göre ataması puan üstünlüğüne göre tekrar yapılır. Ancak bu durumda atanan öğretmen tekrar aday öğretmen olarak atanır.

 

 

İstifa eden öğretmen, adaylığı kalktıktan sonra istifa etmişse öğretmenliğe geri dönebilmesi için istifasının üzerinden en az 1 yıl geçmesi gerekir. Bu süre dolduktan sonra ilk yapılan öğretmen atamalarında, istifa etmiş olan öğretmenler de tayin isteyebilir. İstifa etmiş olan öğretmenler için açılan kontejyan, açıktan atama kontejyanı olarak ifade edilir ve bu kontejyanın genel atam kontejyanına oranı ortalama olarak %2 kadardır Bu şekilde, istifa etmiş öğretmenler tercih yaparak açıktan atama ile tekrar atanabilirler. Bu atam türünde istifa etmiş öğretmenlerin, istifalarından önceki hizmet süreleri dikkate alınır ve hizmet süresi fazla olan öğretmenler öncelikli olarak atanırlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...